اخبار گردشگری

آتش سوزی مجدد در بازار تاریخی زنجان

آتش نشانی زنجان از آتش سوزی مجدد در بازار تاریخی زنجان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، بعد از گذشت حدود یک سال و 5 ماه از آتش‌سوزی بازار تاریخی زنجان، بار دیگر طولانی‌ترین بازار مسقف کشور دچار حریق شد؛ این بار آتش‌سوزی در مغازه قفل فروشی در بازار بالای زنجان به دلیل روشن بودن بخاری‌برقی رخ داد و خساراتی را وارد کرد.

در آتش‌سوزی قبلی و در 5 مرداد 1401 به گفته مجید امیر فضلی، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان دو مغازه فرش‌فروشی و یک مغازه لوازم‌خانگی دچار آتش‌سوزی شده بودند که با حضور نیروهای این سازمان از ایستگاه یک و 4 خاموش شد.

به گفته فضلی میزان سوختگی‌ها در این مغازه‌ها در حدود 30 درصد بود و بر اثر این آتش، سقف یکی از مغازه‌ها نیز فروریخته بود.

پس از این آتش‌سوزی سید سعید صفوی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفته بود که بافت تاریخی بازار آسیبی ندیده است و «حریق در اتاق جدیدالاحداث بوده که مربوط به بافت اصلی بازار تاریخی نیست.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان این بار هم با اشاره به آتش‌سوزی دوشنبه‌شب در بازار تاریخی اظهار داشته است که آتش‌سوزی در مغازه قفل فروشی در بازار بالا به دلیل روشن بودن بخاری‌برقی اتفاق افتاده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با اشاره به اینکه حادثه آتش‌سوزی توسط حجره‌دار مجاور که در مغازه بود به آتش‌نشانی اطلاع‌رسانی و خوشبختانه آتش مهار شده است، گفته است:

در این حادثه هیچ آسیبی به بافت تاریخی بازار وارد نشده و نیروهای آتش‌نشانی از دو ایستگاه در قالب 4 اکیپ عملیاتی و 4 خودرو سنگین و نیمه‌سنگین در محل آتش‌سوزی حاضر شده بودند که با سرعت عمل نیروهای عملیاتی از سرایت آتش به مغازه‌های مجاور و بازار جلوگیری شد.

بازار زنجان طولانی‌ترین بازار سرپوشیده ایران است و نه‌تنها از لحاظ تجاری، بلکه از نظر معماری نیز اهمیت زیادی دارد و کاملاً از سبک معماری دوره قاجاریه پیروی کرده است.

به گزارش فارس، در بارش‌های 29 تیرماه سال جاری نیز آب ناشی باران وارد بازار تاریخی زنجان شده و سختی‌هایی برای حجره‌داران و شهروندان پدید آورده و عدم لوله‌گذاری پشت بام و نبود ناودانی برای هدایت آب در تیمچه چهار دربی (دورت قاپیلی تیمچه) در بازار بالا، باعث بروز مشکلاتی در این زمینه شده بود.

هرچند این آتش‌سوزی به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی خسارتی به بافت تاریخی آن وارد نکرده است، اما تکرار این ماجرا می‌تواند خطرآفرین و موجب از بین رفتن این بافت تاریخی گردد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا