اخبار گردشگری

اختصاص سهمیه ثبت جهانی یونسکو به لرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از اختصاص سهمیه ثبت جهانی یونسکو به لرستان خبر داد.

عطا حسن پورروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:

برای هر کشوری تنها یک اثر تاریخی به صورت سالانه ثبت جهانی می شود که امسال سهمیه ثبت جهانی سال 2024 ایران در یونسکو به لرستان اختصاص یافت و تلاش برای ثبت دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک ادامه دارد.

وی گفت:

لرستان پس از یزد دومین استان می باشدکه فرصت ثبت جهانی دارد که ما باید ظرف مدت 60 روز پرونده را در 2 هزار صفحه به زبان انگلیسی ترجمه، تکمیل و به یونسکو در کشور فرانسه ارسال کنیم بنابراین تلاش شبانه روزی مجموعه میراث فرهنگی اعمال می شود.

وی با بیان اینکه تنها 55 روز برای ارسال پرونده دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک فرصت باقیست افزود:

پس از آن ارزیاب یونسکو در شهریور ماه سال آینده به خرم آباد سفر می کند و بررسی های لازم بعمل خواهد آمد که در این راستا امید می رود گام بزرگی در راستای برآوردن یکی از مطالبات دیرینه مردم استان انجام دهیم.

حسن پور ادامه داد:

تمام دستگاه های اجرایی لرستان باید از بیستم دی ماه امسال تا شهریور ماه سال آینده نسبت به برطرف کردن مشکلات و موانع موجود تلاش کنند که در این راستا یک عزم همگانی نیاز است.

وی در خصوصدره خرم آباد ( شهر فعلی خرم آباد مرکز لرستان) گفت:

این مکان از دوران پارینه سنگی، در کاوش از غارها، دوران نوسنگی، ورود بشر به عصر کشاورزی، کشف سفال، آهن، چرخ، ورود به تمدن و تاریخ، خط و نوشتار، هنر و اسلام دارای اثر تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه در این دره همیشه سکونت انسان‌های بومی بوده و مهاجری به این دره نیامده است تصریح کرد:

وجود چشمه‌ها و سراب‌ها، آب، سوخت کافی، پروتئین بسیار زیاد مانند کل و بزکوهی، پناهگاه‌هایی مانند غار «کمری»، غار «یافته»، «پاسنگر»، «ارجنه»، «کلدر» و «گیلوران» از مولفه‌های زیستی دره خرم آباد بوده است.

به گفته حسن پور اهمیت این شهرستان علاوه بر موقعیت استراتژیک آن به عنوان پل ارتباطی شمال به جنوب به آثار تاریخی و ما قبل تاریخ موجود در این شهرستان بازمی گردد.

گفتنی است قلعه تاریخی فلک‌الافلاککه در سال 1348 به شماره ثبت 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ بر بلندای تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است که در منابع تاریخی مکتوب با نام های متفاوت دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم آباد و فلک الافلاک شناخته شده و از یادگارهای شهر کهن شاپورخواست است که بنای اولیه آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند.

وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزار و 300 متر مربع شامل هشت برج، 2 صحن و 300 جان پناه بوده که ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه 23 متر و از سنگ، آجر، خشت، ملات، گچ و آهک ساخته شده است.

یونسکو مخفف نام سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد با هدف پیشبرد صلح و رفاه همگانی در جهان از طریق همکاری میان ملت‌ها می باشد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا