اخبار گردشگری

بازدید حدود 27 هزار گردشگر از قلعه بسطام

مدیر پایگاه ملی قلعه بسطام در شمال آذربایجان غربی از بازدید حدود 27 هزار گردشگر از قلعه بسطام خبر داد.

غلام شیرزاد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد گردشگر 45 نفر خارجی بوده که از کشورهای آلمان، اتریش، سوئد، فرانسه و ترکیه برای بازدید از قلعه بسطام به این منطقه سفر کرده بودند.

وی اضافه کرد:

سال گذشته 22 هزار گردشگر از پایگاه ملی قلعه بسطام بازدید کرده بودند که امسال نسبت به سال قبل 13 درصد افزایش در تعداد گردشگران این پایگاه تاریخی داریم.

مدیر پایگاه ملی قلعه بسطام درخصوص فعالیت های صورت گرفته در این منطقه اظهار کرد:

برای احداث موزه تخصصی باستان شناسی پایگاه ملی بسطام، مرمت فضاهای معماری قلعه بسطام و اصلاح مسیر دسترسی قلعه، چهار میلیارد ریال هزینه شده است.

شیرزاد ادامه داد:

راه اندازی و احداث موزه تخصصی باستان شناسی پایگاه ملی بسطام از سال قبل شروع شده و 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صدد هستیم اوایل سال آینده این طرح به اتمام برسد.

وی گفت:

برای 20 درصد باقی مانده موزه تخصصی باستان شناسی پایگاه ملی قلعه بسطام، 2 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و هشت میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و به عبارتی 10 میلیارد ریال نیاز است.

وی افزود:

با آغاز به‌کار موزه تخصصی پایگاه ملی قلعه بسطام، اشیای تاریخی به دست آمده از کاوش های متعدد که هم اکنون در موزه ایران باستان و ارومیه نگهداری می شود؛ به این موزه انتقال یافته و به نمایش گذاشته خواهد شد.

مدیر پایگاه ملی قلعه بسطام اضافه کرد: راه اندازی موزه تخصصی باستان شناسی قلعه بسطام در جذب گردشگر نقش موثری ایفا خواهد کرد و بدون تردید موجب استقبال بیشتر علاقمندان به آثار تاریخی و اشیای تاریخی به دست آمده از آنها خواهد شد.

شیرزاد در خصوص ایجاد محل اقامت برای گردشگران با هدف ماندگاری به مدت 2 روز و ایجاد امکانات برای آنها اظهار کرد:

در دهه 80 بخشی از کمپین گردشگری در فاصله 700 متری پایگاه احداث شده که برای ادامه و تکمیل آن قرار است بخش خصوصی مراحل تکمیل آن را انجام دهد تا هم راه اندازی کرده و مورد استفاده گردشگران قرار گرفته و هم زمینه اشتغال نیز ایجاد شود.

به گزارش ایرنا قدمت قلعه تاریخی بسطام به 800 سال قبل از میلاد مسیح می رسد و بزرگترین قلعه تمدن اورارتویی در ایران و سومین قلعه بزرگ این تمدن در دنیاست.

بر اساس کتیبه به دست آمده از منطقه، این قلعه به دستور یکی از روسای دوم از پادشاهان اورارتویی در حدود سال های 645 قبل از میلاد مسیح احداث شده است.

این قلعه در آن زمان با هدف کنترل مسیرهای تجاری که از طرف شرق دولت ترکیه به شهرهای تبریز و اردبیل و حوزه دریاچه ارومیه رفت و آمد می کردند، احداث شده است.

نتایج به دست آمده از کاوش های باستان شناسان و پژوهشگران از منطقه نشان می دهد که قلعه بسطام از سه قسمت پایین قلعه، میان قلعه و بالا قلعه تشکیل شده و بخش نخست به سربازان و اسب ها، بخش دوم معبد و بخش سوم به پادشاه اختصاص داشته است.

کتیبه کشف شده از این قلعه که به زبان اورارتویی است جهت مطالعات و بهره برداری محققان در موزه ملی تهران نگهداری می شود.

این اثر تاریخی در سال 1354 شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا