اخبار گردشگری

راهکار عجیب مسوولین ونیز برای جذب گردشگر

راهکار عجیب مسوولین ونیز برای جذب گردشگر؛ مسئولین این شهر برای جلوگیری از ثبت ونیز در فهرست میراث در معرض خطر، راهکاری عجیب ارئه دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، شهر ونیز از بهار سال آینده میلادی (2024) سیستم بلیط فروشی را آزمایش خواهد کرد و بازدیدکنندگان روزانه ۵ یورو برای ورود به مرکز تاریخی شهر ایتالیا که در تلاش برای کاهش تعداد گردشگران است، دریافت خواهند کرد.

مدیر اجرایی شورای شهر ونیز چند هفته پس از آن که یونسکو توصیه کرد ونیز را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کند، از این اقدام حمایت کرد، تا از ورود بیش از گردشگران به این شهر و آسیب به بافت تاریخی آن جلوگیری کند.

«لوئیجی بروگنارو» شهردار ونیز، گفت:

«تنظیم جریان‌های توریستی در دوره‌های خاص ضروری است، اما این به معنای بستن شهر نیست. ونیز همیشه به روی همه باز خواهد بود».

مقامات محلی در بیانیه‌ای اعلام کردند که ساکنان، مسافران، دانش آموزان و کودکان زیر 14 سال و همچنین گردشگرانی که یک شب در شهر اقامت می‌کنند، از پرداخت هزینه ورودی معاف خواهند بود.

وی افزود:

«هدف این است که با توجه به شکنندگی و منحصربه‌فرد بودن شهر، از گردشگری روزانه در دوره‌های خاص جلوگیری کنیم».

این طرح که مدت هاست مطرح شده است، همچنان باید در شورای شهر که در 12 شهریور تشکیل جلسه می‌دهد، تصویب شود و بسیاری از جزئیات هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه چه تعداد بلیط روزانه در دسترس خواهد بود.

اما مدیر اجرایی شورای شهر ونیز با اجرای آزمایشی و 30 روزه این طرح موافقت کرد که احتمالاً در تعطیلات عمومی و تعطیلات آخر هفته در بهار و تابستان 2024 خواهد بود.

«سیمون ونتورینی» عضو شورای گردشگری شهر، گفت که سیستم جدید ونیز را به یک پیشگام در سطح جهانی در این زمینه تبدیل خواهد کرد. او گفت که هدف از این طرح کسب درآمد نیست، بلکه یافتن یک توازن جدید بین حقوق کسانی است که در ونیز زندگی، تحصیل یا کار می‌کنند و کسانی که از شهر بازدید می‌کنند.

مقامات ونیز سال هاست که به دنبال کاهش فشار تعداد زیادی از گردشگرانی هستند که برای دیدن مناظری از جمله پل ریالتو و میدان سنت مارک هجوم می‌آورند. طرح فروش بلیت بارها به تعویق افتاده است زیرا این نگرانی به طور جدی به درآمد گردشگران لطمه می‌زند و آزادی رفت و آمد را به خطر می‌اندازد.

دو سال پیش، شهر ممنوعیتی را برای کشتی‌های کروز بزرگ وضع کرد که روزانه هزاران بازدیدکننده را به شهر می‌آورد و آنها را به یک بندر صنعتی تغییر مسیر داد. هدف از این ممنوعیت نیز کاهش آسیب امواج بزرگ ناشی از کشتی‌ها بود که پایه‌های ونیز را فرسایش می‌دهند و به اکوسیستم شکننده تالاب آسیب می‌رسانند.

اما گردشگران هنوز هم به صورت انبوه به ونیز می‌آیند و طبق داده‌های رسمی، حدود 3.2 میلیون نفر در سال گذشته در مرکز تاریخی ونیز یک شب اقامت داشتند.

یونسکو پیش از این به دولت ایتالیا تا سال 2017 فرصت داده بود تا راهی برای محافظت از شهر تاریخی ونیز بیاید و در غیر این صورت شهر در فهرست میراث جهانی در خطر قرار خواهد گرفت. این مهلت قانونی در ابتدا یک سال و سپس تا سال 2021 تمدید شد.

شهر ونیز و تالاب آن در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو در سال 1987 ونیز را به عنوان «شاهکار معماری خارق العاده» در فهرست میراث خود قرار داد، اما در مورد نیاز به «مدیریت پایدارتر گردشگری» هشدار داده است و در 31 ژوئیه، هشدار داد که شهر به دلیل مشکلاتی از بحران آب و هوا گرفته تا گردشگری انبوه، در معرض خطر آسیب «غیرقابل برگشت» قرار دارد.

پیشنهاد اضافه شدن این شهر به فهرست میراث جهانی در معرض خطر، در نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض، عربستان سعودی، اواخر ماه جاری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا