با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

غار سه هزار ساله در جنگل های گیلان شناسایی شد

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، غار سه هزار ساله در جنگل های گیلان شناسایی شد.

ولی جهانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:

دسترسی به این غار بسیار سخت است و به نظر می‌رسد در مواقعی از ادوار تاریخ، این غار مورد استفاده بومیان منطقه بوده است.
وی اظهار کرد:

بر اساس بررسی‌های اولیه به نظر می رسد بخشی از غار شناسایی شده دستکند است و بر اساس گزارش‌های واصله از نیروهای یگان حفاظت دیلمان، این غار نمی تواند در زمان حاضر به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری تلقی شود زیرا نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

جهانی گفت:

در صورت انجام کاوش‌های باستان شناسی یا بررسی‌های فشرده، احتمال اینکه قدمت این غار به دوره‌های نوسنگی برسد دور از انتظار نیست.
نزدیک به 115 غار در گیلان شناسایی شده است که 15 غار مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده است و رشی، آویشو، دربند، دیار جان دیلمان از معروفترین این غارها هستند.

غار دربند رشی در اطراف سایت سیاهرود رودبار قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران با بیش از 230 هزار سال شناسایی شده که خود نشانگر حضور طولانی مدت انسان در این منطقه از جنگل‌ها است.

نتیجه مطالعات پارینه سنگی در غار دربند رشی رودبار در مجلات بین المللی دانشگاه هاروارد آمریکا، دانشگاه‌های فرانسه، مجلات تخصصی باستانشناسی و زمین شناسی ایران چاپ شده و همچنین این دستاوردها به لحاظ اهمیت آن در همایش‌های تخصصی ایران منتشر شده است.

از یک هزار و 235 اثر تاریخی و طبیعی ثبتی استان بیش از 500 مورد مرتبط با میراث‌ طبیعی است.بخشی از جنگل‌های هیرکانی گیلان نیز بعنوان میراث طبیعی ثبت جهانی شده است.ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی (از بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی) که بخش عمده‌ای از آن در گیلان قرار دارد در تیرماه سال 98 در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان اعلام شد.

جنگل‌های هیرکانی چهار استان گیلان، مازندران، گلستان و سمنان برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شد؛ بخش هایی از مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و لیسار تالش، سه سایت پیشنهادی استان گیلان هستند که سال گذشته مورد بازرسی بازرسان یونسکو قرار گرفت.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا