اخبار گردشگری

سنت هفته قافله در بشرویه با قدمت 250 سال

به گفته مسوول میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی بشرویه، سنت هفته قافله در بشرویه با قدمت 250 سال یکی از سنت‌های قدیمی در این روستا است.

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ روستای امامزاده علی یا شاهزاده علی در فاصله 55 کیلومتری جنوب شهر بشرویه واقع است این روستا نام خود را از شخصیت مذهبی مدفون در روستا گرفته است.

نسب این شخصیت بزرگوار با 11 واسطه به امام چهارم می‌رسد که بر اساس مطالعات صورت گرفته در سده ششم هجری قمری از نیشابور به همراه برادر خویش به قصد تبلیغ مذهبی به این منطقه رهسپار می‌شود.

سیدامیر سلیمانی رباطی، مسوول میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بشرویه امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت:

این امام‌زاده واجب التعظیم با تکیه بر شجره‌نامه در نزد مردم بومی از جایگاه رفیعی برخوردار است که همین محبوبیت عامل شکل‌گیری سنتی قدیمی به نام هفته قافله بشرویه می‌شود که حداقل از قدمتی 250 ساله برخوردار است.

وی ادامه داد:

در میان مردم بشرویه از قدیم الایام هفته آخر شهریور ماه به هفته قافله معروف است که مردم با پای پیاده به‌صورت خانوادگی بشرویه را به قصد برگزاری هفته قافله ترک می‌کرده‌اند و امروزه عمده مردم با خودرو سواری و بخشی نیز کماکان با زنده نگه‌داشتن این سنت بصورت پیاده به شاهزاده علی رهسپار می‌شوند.

مسوول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بشرویه در خصوص کیفیت این مراسم اظهارداشت:

سفر مردم بشرویه به این امامزاده حدود یک هفته طول می‌کشد و در طول این 7 روز این جمعیت انبوه در کنار یکدیگر چادر برپا می‌کنند که شمارش تعداد این خیمه‌ها کار آسانی نیست.

به گفته سلیمانی از مراسمات اصلی این سفر اجرای تعزیه و شبیه‌خوانی در کنار مزار امامزاده است که صبح و عصر و با حضور جمعیت انبوهی برگزار می‌شود.

همچنین در روز جمعه یعنی آخرین روز سفر جمعیت حاضر در کنار مزار به حداکثر خود می‌رسد و آیین تعزیه‌خوانی حضرت سیدالشهدا و حضرت ابوالفضل (ع) و شبیه‌خوانی مختار اجرا می‌شود.

مسوول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بشرویه اضافه کرد:

مردم بشرویه اعتقاد و ارادت خاص و ویژه‌ای به این امامزاده دارند در طول این هفته اکثر آن‌ها نذری می‌دهند و قربانی می‌کنند و در آخرین شب با قرائت دعای کمیل مراسم هفته قافله به‌پایان می‌رسد.

سلیمانی در پایان افزود:

هرچند همه‌ساله سنت آیینی هفته قافله مربوط به هفته آخر شهریور است اما امسال با توجه به مقارن بودن ایام اربعین امام حسین (ع) هفته قافله از اواخر مردادماه شروع و در اویل شهریور به‌پایان می‌رسد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا