اخبار گردشگری

20 اثر خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

به گفته معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی، 20 اثر خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

محمدرضا قهرمانیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد:

درباره حفاظت، نگهداری و مرمت بناهای تاریخی، پارسال مرمت بخش‌هایی از 13 بنای تاریخی استان انجام شد که با توجه ‌به شرایط این بناها نیاز به تکمیل مرمت در دوره‌های بعدی وجود دارد. این بناها شامل سبزه‌میدان بجنورد، قلعه خان مانه و سملقان، امامزاده نبی راز و جرگلان، باغ مزار و رباط عشق گرمه، حمام تاریخی جاجرم، حمام بام اسفراین، آب‌انبار صفی‌آباد، پایاب الله‌آباد، حمام گلیان و خانه یحیی بیگ شیروان و حمام چری و حمام فاروج است.

وی با اشاره به ثبت شش اثر تاریخی ناملموس از خراسان شمالی در فهرست آثار ملی در سال 1402 گفت:

این آیین‌ها شامل اماج و کماج، عید اول، دسته روی ایام محرم و صفر، پخت خوراک قلیف چال، پخت غذای محلی کمه جوش، قورتو و ده و که لی و پخت نان علفی است.

قهرمانیان ادامه داد:

دو اثر طبیعی شامل غار کسگ و درخت کهنسال چنار قلعه چه ایرج اسفراین در این مدت در فهرست میراث ملی طبیعی ثبت شدند. همچنین سال گذشته 64 شیء تاریخی در موزه‌های خراسان شمالی مستندسازی و 20 شیء پیداشده از کاوش‌های باستان‌شناسی در این بازه زمانی مرمت شدند.

معاون میراث‌ فرهنگی خراسان شمالی با اشاره آثار شناسایی‌شده در استان، گفت:

پارسال با شناسایی چهار اثر، تعداد آثار خراسان شمالی به 1151 اثر رسید.

قهرمانیان بیان کرد:

انجام شش کاوش و گمانه‌زنی در محوطه کلاته یاور بجنورد، محوطه تاریخی دوین، ویرانشهر و ارگ نادری شیروان، آلمادوشن راز و جرگلان و تپه فریمان اسفراین از دیگر اقدامات انجام‌شده توسط میراث‌ فرهنگی خراسان شمالی در سال گذشته است.

وی با اشاره به تصویب عرصه و حریم چهار اثر تاریخی استان، گفت: ثبت عرصه و حریم تپه معصوم‌زاده در بجنورد، تپه حیدران در جاجرم، منجاق تپه در صفی‌آباد و محوطه ویرانشهر در فاروج از این جمله‌اند.

وی با اشاره به بازدید از اماکن تاریخی و تحت پوشش خراسان شمالی بیان کرد:

سال گذشته 30 هزار و 191 گردشگر از موزه‌های استان و 25 هزار و 878 گردشگر از پایگاه میراث‌ فرهنگی ارگ بلقیس اسفراین دیدن کردند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا