اخبار گردشگری

رشد 100 درصدی کشفیات اشیا عتیقه تقلبی

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا از رشد 100 درصدی کشفیات اشیا عتیقه تقلبی خبر داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس،‌ سردار رضا بنی‌اسدی‌فر روز شنبه در حاشیه دیدار با فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: میراث فرهنگی مانند یک امانت است که از نسل‌های گذشته به ما رسیده و ما نیز باید این امانت را صحیح و سالم به نسل های آینده تحویل دهیم.

وی ادامه داد:

سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به علت اهمیتی که دارد برای حراست از میراث فرهنگی مجموعه فرماندهی یگان حفاظت برای آن پیش بینی شده است و در استان‌های کشور با همکاری و تعاملی که با سازمان‌ها داریم یگان‌های حفاظت همراهی و پشتیبانی می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد:

در سه حوزه مرمت غیرمجاز، تغییر کاربری و تخریب با رشد 21 درصدی نسبت به دوره مشابه آن مواجه هستیم که از دلایل آن می‌توان به ناآگاهی یا عدم اطلاع جامعه از قوانین میراث فرهنگی اشاره کرد.

بنی‌اسدی فر اظهار داشت:

حفاری‌های غیرمجاز در مناطق غیر ثبتی با کاهش 10 درصد مواجه است که ناشی از افزایش بازدیدهای مستمر و هدفمند از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی و از دلایل آن می‌توان به ارتقاء فرهنگسازی همچون فعالیت انجمن‌های میراث فرهنگی، سازمان‌های مردم‌نهاد (مشارکت‌های اجتماعی)، شورا های اسلامی و دهیاری‌ها و اشرافیت اطلاعاتی در زمینه جرایم فرهنگی نام برد.

وی گفت:

افزایش توقیف 6 درصدی فلزیاب‌ها و رشد بیش از 100 درصدی کشفیات اشیاء عتیقه تقلبی از جمله توفیقات این یگان در حفظ میراث فرهنگی کشور است.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد:

افزایش 19 درصدی ابلاغ برگه‌های اخطاریه‌ها، اقدام برای توقف تخلف در زمان شروع به جرم است و در راستای پیشگیری قبل از وقوع جرم علیه میراث فرهنگی تلاش موثری نسبت به استفاده بهینه از ظرفیت مشارکت اجتماعی شده است که از سیاست‌های اصلی این یگان در ادامه فعالیت‌ها در تلاش برای کاهش جرایم علیه میراث فرهنگی و جلوگیری از تخریب آثار تاریخی است.

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا خاطرنشان کرد:

بیشتر استان‌های کشور به عنوان یک گنجینه از فرهنگ مطرح هستند و بر همین اساس حفظ آثار فرهنگی و تاریخی یک امر واجب و ضروری است.

بنی‌اسدی فر با تأکید بر اینکه گشت‌زنی‌های هدفمند و مستمر به صورت مشترک با یگان‌های انتظامی در سطح استان‌ها انجام می‌شود، گفت:

با توجه به تلاشی که در این رابطه انجام می‌شود، حضور پلیس برای حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور بر هیچ کس پوشیده نیست.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه حفاظت و حراست از میراث فرهنگی کشور تشدید خواهد شد، خاطرنشان کرد:

حفظ مستمر آثار تاریخی و کمک به یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همواره در سرلوحه کاری قرار دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا