اخبار گردشگری

بازدید گردشگران خارجی از قنات «قصبه» گناباد

مسوول گردشگری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد از بازدید گردشگران خارجی از قنات «قصبه» گناباد خبر داد.

مهدی ذوالفقاری در حاشیه بازدید گردشگران خارجی از قنات جهانی قصبه گناباد افزود:‌

این گردشگران از کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، نیوزیلند و استرالیا برای بازدید از اثر تاریخی قنات قصبه به گناباد سفر کرده اند.

وی ادامه داد:‌

این نخستین گروه گردشگران خارجی است که در سال جاری از قنات جهانی قصبه گناباد بازدید می کنند.

مسوول گردشگری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد بیان کرد:

این گردشگران خارجی در ادامه سفر خود به کشورمان بعد از بازدید از قنات جهانی قصبه گناباد این شهرستان را به مقصد مشهد ترک کردند.

قنات جهانی قصبه گناباد با سابقه بیش از 2 هزار و 500 سال به عنوان قدیمی و عظیم‌ترین قنات کشور و یکی از شاهکارهای تاریخ تمدن بشر در تامین آب، به عنوان چشم انداز توسعه گردشگری در جنوب خراسان رضوی، چشم به راه گردشگران و مسافران است.

به گزارش ایرنا، قنات قصبه گناباد شاهکاری از پیوند هنر، دانش، فناوری و مدیریت منابع آب است که مهمترین شاخصه آن عمق مادر چاه، فناوری حفر قنات و نیز شیوه بهره برداری آب است که آن را به یکی از جاذبه های تاریخی و مهندسی جهان تبدیل کرده است.

از مجموع 250 اثر تاریخی شناسایی شده در گناباد 148 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که در این میان قنات جهانی قصبه از جایگاه خاص و ممتازی برخوردار است.

قنات قصبه، بنایی تاریخی، گردشگری و مفید برای کشاورزی است که در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 2963 در فهرست آثار ملی و در سال 1385 در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است.

این قنات از 2 رشته اصلی و 6 شاخه فرعی تشکیل شده‌ و مادرچاه آن در دامنه شمالی “سیاه کوه” و مظهر کنونی قنات در جنوب محله معروف به “قصبه شهر” (کوی شرقی) قرار دارد.

طول این قنات بیش از 33 کیلومتر است و عمق مادرچاه اصلی در انتهای رشته “دولاب نو” با توجه به شیب زمین حدود 300 متر و میزان آبدهی آن بیش از 130 لیتر در ثانیه ‌است.

مرکز شهرستان گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا