اخبار گردشگری

نقش برجسته مرد عالی رتبه ساسانی رونمایی شد

نقش برجسته مرد عالی رتبه ساسانی، سرانجام پس از تایید اصالت تاریخی آن، در 19 تیرماه سال 1402، در موزه ملی ایران رونمایی شد.

لازم به ذکر است که این نقش‌برجسته، 35 سال پیش ابتدا از ایران به امارات و سپس به بریتانیا قاچاق شده بود و سرانجام در تاریخ هفتم تیرماه سال 1402 به ایران بازگشت. این اثر تاریخی، از 19 تا 31 تیرماه در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته می‌شود و شما علاقه‌مندان می‌توانید برای دیدن آن اقدام کنید.

در آیین رونمایی از این اثر، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران، در خصوص این نقش‌برجسته بیان کرد:

قدمت این اثر به دوره ساسانی برمی‌گردد و جنس آن نیز از آهک است.

علی دارابی، معاون میراث فرهنگی نیز در این خصوص اظهار داشت:

جمهوری اسلامی ایران بر اساس کنوانسیون 1970 به طور جدی پیگیر استرداد اشیاء تاریخی است و در اجلاس اخیر چین پیشنهاد همکاری کشورهای عضو و تلاش گسترده کشورهای جهانی برای استرداد اشیاء تاریخی مطرح شد.

وی ادامه داد:

در دولت سیزدهم، 30 اثر تاریخی با همکاری وزارت امور خارجه، قوه قضاییه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سازمان فرهنگ و ارتباطات و پلیس بین‌الملل این آثار تاریخی به کشور برگشت و امروز نقش‌برجسته ساسانی که یکی از این آثار مهم است در موزه ملی به نمایش گذاشته شد.

رونمایی از نقش برجسته مرد عالی رتبه ساسانی
منبع عکس: قطره (عکاس: نامشخص)

دارابی بیان کرد:

الواح آجری که از کشور فرانسه به ایران استرداد شده بود نیز در هفته دولت رونمایی می‌شوند.

او یادآور شد:

30 نقش‌برجسته ساسانی در ایران فرهنگی داریم و این نقش‌برجسته در دوران جنگ به امارات منتقل شده و سپس در فرودگاه لندن ضبط شده و چون هنگام انتقال آسیب دیده مرمت می‌شود و سه ماه در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته می‌شود و بعد با تشریفات لازم به ایران برگشت داده شد. لازم بود این نقش‌برجسته دوران قرنطینه را سپری کند و ۱۲ نفر از کارشناسان ماموریت اصالت‌سنجی داشتند که مورد تایید قرار گرفت.

علی دارابی همچنین تاکید کرد:

از رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی خواستم درباره این آثار و دیگر آثار، کمیته مشترک با پژوهشگاه و میراث فرهنگی تشکیل شود و اصالت‌سنجی‌ها مستمر و در کلاس جهانی انجام شود.

مرتضی ادیب‌زاده، مدیرکل موزه‌ها و اموال تاریخی کشور نیز ضمن تایید اصالت تاریخی این اثر، افزود:

به احتمال خیلی زیاد، این اثر تاریخی از جنوب فارس برداشته شده است.

لازم است بدانید که به احتمال خیلی زیاد، این اثر تاریخی در سال 1367 خورشیدی به شکل غیرقانونی از آب‌های کشور خارج و وارد مرزهای امارات شده است. این اثر تاریخی در سال 2016 در یکی از فرودگاه‌های شهر لندن توقیف شد و به موزه بریتانیا تحویل داده شد. نقش برجسته مرد عالی رتبه ساسانی، سرانجام در تیرماه سال 1402، پس از سه ماه نمایش در موزه بریتانیا، به ایران بازگشت.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا