اخبار گردشگری

سرقت چند شی تاریخی از موزه هنرهای تزئینی اصفهان

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از سرقت چند شی تاریخی از موزه هنرهای تزئینی اصفهان خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌ کُل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اصفهان، حمیدرضا مُحققیان روز شنبه افزود:

سحرگاه امروز سارقی با صعود از داربست‌ها قصد ورود به موزه هنرهای تزئینی ایران را داشت که پاسداران یگان حفاظت با او درگیر و مانع ورود و دسترسی او به مخزن اصلی شدند.

وی اضافه کرد:

با این حال، سارق هنگام فرار با شکستن شیشه‌های تالار جنوبی اقدام به سرقت چند قطعه از تزئینات هنرهای سُنتی دوران معاصر این گنحینه که واجد ارزش هنری است، کرد.

محققیان تاکید کرد:

با توجه به شواهد موجود هم‌اکنون سارق تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

وی گفت:

از 2 ماه گذشته با توجه به انجام مرمت‌های اساسی در موزه هنرهای تزئینی ایران در اصفهان، این محل بصورت نیمه‌تعطیل فعالیت می‌کرد و اکثر اشیا آن در مخزن امن موزه نگهداری می‌شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان افزود:

با توجه به نصب داربست‌های متعدد در دیواره‌های گنحینه و انجام عملیات‌ مرمت در موزه هنرهای معاصر که در جوار این محل قرار دارد، سارق قصد ورود به این بنا را داشت که با ورود به موقع یگان حفاظت، هدف او برای سرقت از مخزن موزه نافرجام ماند.

به گزارش ایرنا، موزه هنرهای تزیینی ایران در عمارت تاریخی «رکیب خانه» اصفهان واقع است.

عمارت رکیب‌خانه مربوط به نگهداری یراق‌آلات اصطبل سلطنتی در دوران صفویه بوده و در دوران قاجار نیز بعنوان محل زندگی «ظل‌السلطان» حاکم اصفهان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

در سال 1375 با انتقال حدود چهار هزار قطعه شی از موزه هنرهای تزیینی ایران در تهران به اصفهان، این موزه مورد بهره برداری قرار گرفت.

اشیاء این موزه متعلق به دوران صفویه، قاجار و معاصر و مربوط به هنرهای سنتی در هفت بخش نگارگری و مینا، آثار فلزی، آثار چوبی(مُنبت و مُعرق)، نقاشی رنگ روغن و جلدهای لاکی، سُفالینه، منسوجات و نُسخ خطی و کتابت است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا