اخبار گردشگری

درخت سرو کهنسال تفتان در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد

به گزارش گردشی تاپ به نقل از خبرگزاری مهر، سرپرست معاونت میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان از ثبت درخت سرو کهنسال تفتان در فهرست میراث طبیعی ملی خبر داد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان در این خصوص اظهار داشت:

با تأیید شورای ملی ثبت میراث طبیعی کشور، درختان سرو کهنسال سرو با قدمت 430 تا 850 سال واقع در شهرستان تفتان در فهرست میراث طبیعی ملی ایران به ثبت رسیدند.

رضا کیخواه در ادامه گفت:

ثبت ملی درختان کهنسال که عمدتاً به عنوان نماد سرزندگی و قدمت روستاها به شمار می‌روند و نزد عموم مردم از جایگاه و احترامی خاصی برخوردار هستند، در راستای توجه به حفاظت و مراقبت از آن‌ها انجام می‌شود.

او در ادامه گفت:

در این رابطه درختان سرو زربین کهنسال شهرستان تفتان در فهرست میراث طبیعی ملی ایران ثبت شد که این درختان شامل مجموعه درختان سرو کهنسال دره شاهتوت روستای گروک، مجموعه درختان سرو کهنسال روستای گروک، مجموعه درختان سرو کهنسال روستای دهپابید و درخت سرو کهنسال روستای کوشه است.

وی ادامه داد:

این درختان ضمن رعایت حقوق مالکانه تحت حفاظت، نظارت، حمایت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آنها شود ممنوع است.

کیخواه در پایان سخنان خود درباره ثبت درخت سرو کهنسال تفتان در فهرست میراث طبیعی ملی، به سن درختان به ثبت رسیده اشاره کرد و گفت:

سن سروهای دره شاه‌توت بین 750 تا 850 سال، سن سروهای گروک بین 630 تا 680 سال، سن سروهای دهپابید بین 430 تا 530 سال و سن سرو کوشه 610 تا 660 تخمین زده شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا