اخبار گردشگری

ذخیره بیش از 50 میلیون متر مکعب آب در اردبیل

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از ذخیره بیش از 50 میلیون متر مکعب آب در اردبیل خبر داد.

علی حیدری اناری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:

این سد با حجم مخزن 182 میلیون متر مکعب بزرگترین سد استان اردبیل است و با بهره‌برداری از این سد امکان آبیاری حدود پنج هزار هکتار از اراضی تراس دره‌رود تا ارس در محدوده شهرستان‌های انگوت و اصلاندوز و آب آشامیدنی منطقه به میزان 65 میلیون متر مکعب تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به آبگیری سد عنبران نمین افزود:

بدنه سد عنبران که تا سال 1400 حدود 40 درصد پیشرفت داشت امسال با آبگیری آن بخشی از آب‌های منطقه مهار شد تا کشاورزان از آن به‌صورت بهینه استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه با احداث ایستگاه پمپاژ سربند در شمال استان از خروج 10 هزار لیتر در ثانیه آب جلوگیری شد ، گفت:

این مقدار آب با احداث ایستگاه پمپاژ سربند به شبکه آبیاری و زهکشی مغان اضافه شد تا بخشی از کمبودها در منطقه مغان جبران شود.

وی با اشاره به اهداف کلان بخش آب استان در تامین آب پایدار افزود:

تامین، تخصیص و عرضه آب مطمئن و پایدار، بهبود بهره‌برداری و سازگاری با تغییر اقلیم، ارتقای سطح خدمات مشترکین و درآمد، کاهش تصدی‌گری، جذب سرمایه‌گذار و توسعه گردشگری آب و ارتقای سطح بنگاه‌داری و توجه به تعالی سازمانی پنج هدفی است که برنامه‌های بخش آب استان بر اساس این اهداف مورد توجه قرار گرفته است.

حیدری اناری ، افزایش اعتبارات بخش آب استان را در سال‌های اخیر یادآور شد و گفت:

اعتبارات بخش آب استان از رقم 6 هزار میلیارد ریال در سال 1400 به 17 هزار میلیارد ریال در سال 1401 رسید که بخش قابل توجهی از آن تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه 93 درصد از مصارف آب استان اردبیل مربوط به بخش کشاورزی است بیان کرد:

سه برنامه رعایت الگوی کشت، تحویل حجمی آب و تشکیل تشکل‌های آب بران با هدف کشت محصولات استراتژیک از جمله گندم در استان در اولویت قرار گرفته بود که بخشی از این اقدام مهم در 2 سال اخیر عملیاتی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از افزایش کشت پاییزه از 24 هزار هکتار به 36 هزار هکتار در شمال استان خبر داد و گفت:

در سایه این اقدام مهم بخش قابل توجهی از کمبود منابع آب و تنش آبی در شهرستان‌های شمالی استان در شبکه آبیاری و زهکشی مغان مرتفع شد.

حیدری اناری همچنین تامین آب آشامیدنی مردم استان به‌ویژه مشگین‌شهر را از دغدغه‌های مهم و اساسی بخش آب استان دانست و افزود:

به‌دنبال رانش کوه و آسیب جدی به خط انتقال آب مشگین شهر توانستیم با تشکیل تیم مدیریت بحران در کمتر از سه روز آب پایدار این شهر را تامین کنیم.

وی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف ادامه داد:

با توجه به کاهش بارش‌ها، کمبود منابع آب و لزوم تامین منابع آب از حوضه‌های دیگر لازم است مردم استان از مصرف بی‌رویه آب خودداری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از شهروندان خواست در مصرف آب دقت بیشتری داشته باشند تا در ماه‌های پیش رو مشکلی در تامین آب رخ ندهد.

وی به حجم آب موجود در پشت سد یامچی اشاره کرد و گفت:

سد یامچی به عنوان مهم‌ترین سد در تامین آب مردم مرکز استان در حال حاضر 23 میلیون مترمکعب آب دارد که بخش قابل توجهی از این مقدار از نظر آب آشامیدنی غیرقابل مصرف است.

حیدری اناری ادامه داد:

به‌دنبال خشکسالی‌های اخیر و کاهش بارش‌ها با کمبود منابع آب مواجه هستیم و تلاش می‌کنیم تا از هر طریق ممکن آب آشامیدنی مورد نیاز مردم را تامین کنیم.

در استان اردبیل 10 سد بزرگ و 42 سد کوچک احداث شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا