اخبار گردشگری

مکاتبات برای ایجاد منطقه ویژه گردشگری سپیدان ادامه دارد

به گفته نماینده مردم سپیدان و بیضا در مجلس، ایجاد منطقه ویژه گردشگری سپیدان در سطح ملی در حال پیگیری است و مکاتبات در این خصوص همچنان ادامه دارد.

نماینده مردم سپیدان و بیضا در مجلس امروز شانزدهم بهمن‌ماه سال 1401 در این خصوص اظهار کرد:

ایجاد منطقه ویژه گردشگری در این شهرستان در سطح ملی در حال پیگیری است و در این زمینه مکاتبات استاندار فارس به معاون اول رئیس‌جمهور و اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفته است.

محسن علیزاده همچنین گفت:

به دنبال این هستیم که در شهرستان سپیدان مدل و روشی را تعریف کنیم تا بتوانیم کل مقیاس این شهرستان را به عنوان منطقه آزاد یا ویژه گردشگری معرفی کنیم؛ این موضوع با گفتمان پی در پی در اذهان مدیران و مسئولین در حال شکل‌گیری است.

او ادامه داد:

در مکاتبه استاندار فارس با معاون اول رئیس‌جمهور هم به ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان اشاره و معرفی این شهرستان به عنوان منطقه ویژه گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

علیزاده همچنین یادآور شد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس پیشنهاد خود را مبنی بر معرفی این شهرستان به عنوان منطقه ویژه گردشگری به صورت مکتوب برای وزارت میراث فرهنگی ارسال کرده است.

اظهارات محسن علیزاده درباره ایجاد منطقه ویژه گردشگری سپیدان
منبع عکس: قطره (عکاس: نامشخص)

وی در خصوص ایجاد منطقه ویژه گردشگری سپیدان اضافه کرد:

تحقق این پیشنهاد می‌تواند رویکرد و نوع مواجهه ما را با صنعت گردشگری در کشور و استان فارس تغییر بدهد. کشور ایران می‌تواند مثل سایر کشورهای همسایه از این صنعت بهره کافی ببرد چرا که کشورمان در بخش گردشگری ظرفیت‌های بیشتری در مقایسه با کشورهای همسایه دارد و اگر بتوانیم این فهم را در همه دستگاه‌ها و مدیران تصمیم‌گیر ایجاد کنیم حتما به یک نقطه مطلوب خواهیم رسید.

این نماینده مجلس در ادامه خاطرنشان کرد:

در معاونت امور زائرین و گردشگری استانداری فارس هم مکاتبه‌ای با دانشگاه‌ها صورت گرفته است که بر اساس آن دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به انجام تحقیقات و ارائه پایان‌نامه‌ای با همین موضوع ترغیب شوند.

او در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد درآمدزایی و اشتغال در پی رونق گردشگری اشاره کرد و گفت:

در شهرستان سپیدان به دنبال ایجاد صنایع پاک هستیم. هرچند به دلیل آب بسیاری که در این شهرستان وجود دارد انگیزه و تمایل برای ایجاد صنایع آب‌بر با آلایندگی بالا زیاد است اما تاکنون اجازه راه‌اندازی این نوع صنایع را نداده‌ایم و قطعا همین سیاست را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم از صنایع پاک و با آلایندگی حداقلی در این شهرستان بهره ببریم.

علیزاده ایجاد صنایع پاک در شهرستان سپیدان را یکی از اهداف مهم خواند و افزود:

هرچند به دلیل آب بسیاری که در شهرستان سپیدان وجود دارد انگیزه و تمایل برای ایجاد صنایع آب‌بر با آلایندگی بالا زیاد است اما تاکنون اجازه راه‌اندازی این نوع صنایع داده نشده است.

این نماینده مجلس ادامه داد:

یکی از مهمترین محورهای توسعه در کشور ایجاد راه‌های مواصلاتی است؛ متاسفانه شهرستان سپیدان‌ در یک بن‌بست واقع شده و در ابتدا باید به دنبال ایجاد راه‌های مواصلاتی برای خروج از بن‌بست این شهرستان باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس اظهار کرد:

طرحی برای اتصال سپیدان به محور اقلید-یاسوج از سال‌های گذشته دنبال می‌شده که این طرح را در بودجه 1401 لحاظ کردیم و انتظارمان از اداره‌کل راه و شهرسازی این است که مناقصه آن را هرچه سریع‌تر برگزار کنند تا بتوانیم شاهد محقق شدن این مهم باشیم.

علیزاده در پایان گفت:

از دیگر موضوعات در زمینه اتصال راه‌ها در این شهرستان، اتصال سپیدان به آزادراه شیراز – اصفهان است که با موافقت شرکت زیرساخت آزادراه کشور موفق شدیم یک مجوز برای تبادل و دسترسی راحت‌تر به این شهرستان از منطقه شمال غربی آن بگیریم.

شهرستان سپیدان از ظرفیت‌های بالایی در حوزه گردشگری برخوردار است و ایجاد منطقه ویژه گردشگری سپیدان قدم بزرگی در احیای این حوزه در شهرستان خواهد بود. از مهم‌ترین جاذبه‌های سپیدان باید به پیست اسکی پولادکف، تنگه تیزآب، آبشار چیکان و آبشار مارگون اشاره کنیم. این شهرستان در فاصله 80 کیلومتری از غرب شیراز قرار دارد و اگر برای دیدن جاذبه های گردشگری شیراز راهی استان فارس شدید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این شهرستان را نیز در برنامه خود قرار دهید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا