اخبار گردشگری

مهر اصالت جهانی 8 اثر صنایع دستی کرمانشاه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه از مهر اصالت جهانی 8 اثر صنایع دستی کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، داریوش فرمانی عصر روز یکشنبه در مراسم روز جهانی صنایع دستی با اشاره به برگزاری رویداد جهانی چوب در طاقبستان کرمانشاه گفت:

در خاورمیانه تنها کشوری که عضو سازمان جهانی چوب است ایران است و مفتخریم برنامه امسال را در طاقبستان کرمانشاه برگزار می‌کنیم. این رویداد فرصت بزرگی برای معرفی استان است.

وی با اشاره به کشف اولین دست‌ابزارهای ایران مربوط به 700 هزار سال پیش، به قدمت صنایع دستی در ایران اشاره کرد و گفت:

اگر پژوهشگری بخواهد به روحیه و ذات ملتی پی ببرد، باید به صنایع دستی آن ملت رجوع کند که چه خدمتی به بشر کرده‌اند.

وی گفت:‌

صنایع دستی یکی از مشاغلی است که با سرمایه‌گذاری اندک می‌توان آن را ایجاد کرد و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه کارهای خوبی انجام شده و یکی از موضوعات در حال پیگیری، بحث زنجیره ارزش در این صنعت است. بیش از 25 هزار نفر در استان در زمینه‌های صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند و 75 رشته صنایع دستی در استان وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه برخی از برنامه های توسعه‌ای سازمان خود در زمینه صنایع دستی را اعلام کرد و افزود:

تاسیس بازارچه‌های صنایع دستی در ابتدا و انتهای شهرها، خصوصاً در مرکز استان، از برنامه‌های در دست اقدام است که به جد در حال پیگیری این موضوع هستیم.

وی افزود:

رویکرد دولت شهید رییسی اهمیت دادن به بازارچه‌های صنایع دستی است و این تکلیفی می‌باشد که باید پیگیری شود. در استان چهار بازارچه دائمی صنایع دستی در کرندغرب، اسلام آباد غرب و کرمانشاه وجود دارد و در باقی شهرستان‌ها هم پیگیر تاسیس بازارچه هستیم. سال گذشته 6 بازارچه موقت در نوروز، اربعین و فصول تعطیل سال برگزار شد.

فرمانی همچنین به سفر هفته گذشته به همراه استاندار کرمانشاه به اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت:

موافقت‌هایی برای ایجاد نمایشگاه‌های صنایع دستی استان در کشور عراق صادر شد و امیدواریم بتوانیم امسال چندین نمایشگاه بین‌المللی در این اقلیم برگزار کنیم.

دراین مراسم از هنرمندان فعال در این زمینه تجلیل شد.

استان کرمانشاه با دارا بودن آثار تاریخی و فرهنگی متعدد، یکی از غنی‌ترین مناطق ایران از نظر میراث فرهنگی به شمار می‌آید. از طاق‌بستان و بیستون که به عنوان میراث جهانی ثبت شده‌ تا کاروانسراها و بازارهای سنتی، صنایع دستی کرمانشاه نیز با توجه به قدمت و تنوع خود، نقشی کلیدی در حفظ و ترویج این میراث دارند و بازتاب‌دهنده هنر و ذوق مردمان این منطقه هستند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا