اخبار گردشگری

ساماندهی آرامگاه سید شمس الدین یزد آغاز شد

به گفته معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد، ساماندهی آرامگاه سید شمس الدین یزد آغاز شده و با سرعت خوبی در حال پیشرفت است.

عبدالمجید شاکری در این خصوص اظهار کرد:

بنای فرهنگی، تاریخی بقعه سید شمس‌الدین در گذشته شامل خانقاه، مدرسه، بازار، گرمابه و آب‌انبار بوده است و در حال حاضر فقط آب‌انبار و بقعه آن موجود است.

او در ادامه به قدمت تاریخی این بنا که به قرن هشتم برمی‌گردد اشاره کرد و افزود:

ویژگی‌های عمده این بنا تزئینات آن است که بدون اغراق شاهکار هنر و نبوغ استادکاران آن زمان است. این آرایه‌ها شامل گچبری‌ها و کتیبه‌های برجسته و نیمه‌برجسته و همچنین مقرنس‌ها و تزیینات گلین و نیز نقوش رنگی تزیینی است که سرتاسر فضای گنبدخانه و ایوان را مزین کرده است.

شاکری خاطرنشان کرد:

ایوان بلند آن با کاشی‌کاری معرق رنگارنگ است که بسیار زیباست؛ در وسط سقف ایوان بلند، ترنج بزرگی نقش بسته است و در گوشه‌های سقف گل و بوته‌های زیبا نقش داده‌شده است؛ داخل ایوان سنگ قبر مرمری مربوط به بهاءالدین فراش موجود است. کتیبه‌ای به خط میخی و کوفی بر روی زمینه آبی‌رنگ باقیمانده است.

او در پایان اضافه کرد:

مهم‌ترین اقدامات مرمتی این بقعه را باید شیب‌بندی و عایق‌بندی پشت‌بام به روش سنتی شامل کونوشکنی، اندود کاهگل و آجرفرش عنوان کنیم که توسط نیروهای امانی اداره کل در حال انجام است.

لازم به ذکر است که این آرامگاه یکی از جاهای دیدنی یزد محسوب می‌شود و در سال 1313 با شماره 208 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مرمت آرامگاه سید شمس الدین یزد می‌تواند قدم بزرگی در جذب گردشگر باشد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا