اخبار گردشگری

مرمت قلعه صمصام کرج در آینده ای نزدیک

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز از مرمت قلعه صمصام کرج در آینده ای نزدیک خبر داد.

رحیم خاکی در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قلعه صمصام یکی از ابنیه تاریخی استان البرز است، گفت:

این مکان تاریخی از طریق صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و برگزاری مزایده عمومی به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شده و با حجم سرمایه گذاری مناسبی مرمت و احیا و به عنوان یک واحد پذیرایی سنتی برای استفاده عموم بازگشایی خواهد شد.

وی عنوان کرد:

با توجه به نیاز استان البرز به ویژه شهر کرج به تأسیسات مناسب گردشگری، زیرساخت‌های لازم برای اقامت بیشتر گردشگران و پذیرایی از آنها به نحو شایسته باید فراهم شود. طبیعتاً بدین منظور باید امکانات و قابلیت‌های متنوعی در استان البرز وجود داشته باشد که با این نگاه بنای پل خاتون به عنوان یکی از آثار معماری مهم استان و کشور در حال مرمت است.

خاکی افزود:

در یکی دو ماه اخیر به دلیل سردی هوا به منظور جلوگیری از آسیب به مرمت بناها، مرمت این پل متوقف شد و در اواخر اسفند ماه به محض مناسب شدن وضعیت آب و هوا گروه مربوطه کار مرمت را ادامه می‌دهند. قلعه صمصام نیز به واسطه نزدیکی به پل خاتون و نیاز گروه مرمت، مدتی در اختیار پیمانکار معمار و گروه مهندسی مرمت پل قرار گرفته بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با اشاره به واگذاری قلعه صمصام به بخش خصوصی بیان کرد:

برنده مزایده علاقه مند به مرمت این مکان با یک دستخط و سبک معماری است و به احتمال زیاد مرمت قلعه صمصام نیز بر عهده معمار پل خاتون خواهد بود، بنابراین تیم مرمت و احیای پل خاتون و قلعه صمصام در همانجا حضور دارند و هر دو بنا را توأمان احیا و مرمت می‌کنند.

وی با بیان اینکه پل خاتون برای نوروز 1404 آماده خواهد شد، خاطرنشان کرد:

قلعه صمصام نیز به همین صورت خواهد بود زیرا به واسطه تخریب بخشی از بنا در دوره‌های قبل و ضرورت بازسازی و ظریف کاری‌ها و احیای مشاعات، آنجا کار بسیاری را می‌طلبد، گرچه در طول چند ماه گذشته نیز معمار مربوطه با هزینه و علاقه شخصی خود بخشی از حیاط و مشاعات این بنا را مرمت کرد.

خاکی با بیان اینکه قلعه صمصام در آستانه تعرض و حضور معتادان و خطرات مختلف بود که با حضور تیم مرمت، این حواشی از بین رفت، اظهار کرد:

طبیعتاً سیاست‌های مدیریتی اداره کل میراث فرهنگی البرز می‌طلبد که ما برای هر بنا و اثری یک تصمیم جداگانه بگیریم و با مشورت کارشناسان و معاونت تخصصی اتفاقات و اقدامات مربوطه مدیریت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز گفت:

اکنون قلعه صمصام در حال طراحی مرمت توسط سرمایه گذار است که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم طرح مرمت را از طراح تحویل بگیریم، آن را تأیید کنیم و به تأیید وزارتخانه نیز برسانیم تا معمار بتواند همزمان با خوب شدن وضعیت هوا، عملیات مرمت پل خاتون و قلعه صمصام را به صورت توأمان انجام دهد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا