اخبار گردشگری

مرمت کاروانسرای خان طبس

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس از مرمت کاروانسرای خان طبس در این روزها خبر داد

محمد عرب، امروز چهارشنبه 8 شهریور به رسانه‌های گروهی گفت:

یک فصل دیگر از مرمت بنای تاریخی کاروانسرای خان که از گزینه‌های ثبت جهانی کاروانسراها نیز بوده، شروع شده و اجرای دیواره سنگی در ورودی اصلی بنا برای جلوگیری از ورود آب‌های سطحی و جداسازی معبر از قسمت ورودی، جمع‌آوری دو لایه آجر فرش پشت بام به مساحت 400 مترمربع، خاکبرداری و سبک‌سازی بام، جمع‌آوری طاق‌ها و گنبدهای آسیب دیده و اجرای مجدد طاق‌ها و گنبدها، اجرای پالانه، دوغاب‌ریزی گنبدها، قوره گل و اجرای آجر فرش مجدد حدود 200 مترمربع به همراه بندکشی از جمله اقدامات مرمتی پیش‌بینی شده و در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طبس بیان کرد:

ایران جزء چند کشور اول جهان با بیشترین پیشینه تاریخ و تمدن در بین تمام کشورهای جهان و از نظر تعداد میراث ثبت شده جهانی در بین کشورهای برتر دنیا قرار گرفته است، در ایران بیش از 30 هزار جاذبه گردشگری، طبیعی و فرهنگی وجود دارد.

عرب افزود:

کاروانسرای خان که در فهرست نهایی کاروانسرای ثبت جهانی قرار دارد، دارای فضاهای متعددی شامل هشتی ورودی، حیاط، اصطبل و حجره‌هایی در اطراف حیاط، شاه نشین و بادگیر است و تزئینات آجری و بادگیر بسیار زیبا و چشم نوازی دارد که در مسیر جاده قدیم طبس به یزد واقع شده و با شماره 2752 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد:

قدمت این بنای تاریخی ارزشمند مربوط به دوران صفویه – قاجاریه بوده که در مجاورت بنا، فضاهای با ارزش دیگری مانند حوض انبار و قلعه مربوط به دوره صفوی واقع شده است. یکی از ویژگی‌های معماری این کاروانسرا، کالبد فضایی مجموعه بادگیر و گنبد شاه‌نشین آن است و وجود دو طاق در دو گوشه محل اتصال این حجم به بنا، بر زیبایی و استحکام آن افزود است.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طبس بیان کرد:

فضای زیر بادگیر و شاه نشین یا فضای زیر گنبد نیز از زیبایی خای برخوردار است به خصوص که در آجرکاری‌های نماهای داخلی آن‌ها از گل چین‌هایی استفاده شده که بر زیبایی کار افزوده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا