با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

مرمت بقعه تاریخی پیر مرادآباد در اراک

معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان اراک از مرمت بقعه تاریخی پیر مرادآباد در اراک خبر داد.

«حسین محمودی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود:

چهار میلیارد ریال برای مرمت این بنای تاریخی شامل کف‌سازی محوطه و اطراف بقعه اختصاص داده شد.

وی بیان کرد:

سال گذشته گنبد این بنای تاریخی مرمت و بازسازی شد و امسال محوطه سازی و کف‌سازی انجام شده است و در مرحله بعد محوطه اطراف تکمیل می‌شود.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک گفت:

این بنای ارزشمند تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان در بهمن 1356 به شماره 1568 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از بناهای نادر 12 ضلعی است که سالانه مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

محمودی افزود:

با وجود اینکه در جوار این بنای تاریخی امکانات خاص اقامتی تعبیه نشده اما طبیعت بکر و زیبای اطراف آن هرساله گردشگران زیادی را در این منطقه جذب می‌کند.

وی بیان کرد:

بنای اصلی این بقعه که بنا به گفته‌ها توسط شاهپور ذوالکتاف برای پیروارسته‌ای ساخته شد در گذر زمان تخریب شده و بنای کنونی در دوره سلجوقی دوباره ساخته شد.

بنای تاریخی پیر مرادآباد د‏ر روستای مرادآباد در 14 کیلومتری جنوب شرقی اراک قرار دارد، طرح بیرونی بنا به شکل کثیرالاضاع منتظم است که بر هر ضلع آن طاق‌نمایی و بر فراز آن‌ها گنبدی از نوع د‏وپوش وجود د‏ارد.

زمینه طاق‌نماها با خط بنایی به شیوه گره‌چینی با آجر تزئین شده است. ساختمان اصلی بنای تاریخی پیر مرادآباد اراک به قرن هفتم و هشتم هجری مربوط است، این بقعه، عمارتی چند ضلعی منتظم است که با گنبدی ساده و دوار بر فرازآن شکوه و خلاقیت معماری بی‌تکلف دوره سلجوقی را به نمایش می گذارد.

بیش از 2 هزار اثر تاریخی، سیاحتی، مذهبی و فرهنگی در استان شناسایی شده که 822 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت ملی شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا