اخبار گردشگری

مرمت بقعه تاریخی پیر مرادآباد در اراک

معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان اراک از مرمت بقعه تاریخی پیر مرادآباد در اراک خبر داد.

«حسین محمودی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود:

چهار میلیارد ریال برای مرمت این بنای تاریخی شامل کف‌سازی محوطه و اطراف بقعه اختصاص داده شد.

وی بیان کرد:

سال گذشته گنبد این بنای تاریخی مرمت و بازسازی شد و امسال محوطه سازی و کف‌سازی انجام شده است و در مرحله بعد محوطه اطراف تکمیل می‌شود.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک گفت:

این بنای ارزشمند تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان در بهمن 1356 به شماره 1568 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از بناهای نادر 12 ضلعی است که سالانه مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

محمودی افزود:

با وجود اینکه در جوار این بنای تاریخی امکانات خاص اقامتی تعبیه نشده اما طبیعت بکر و زیبای اطراف آن هرساله گردشگران زیادی را در این منطقه جذب می‌کند.

وی بیان کرد:

بنای اصلی این بقعه که بنا به گفته‌ها توسط شاهپور ذوالکتاف برای پیروارسته‌ای ساخته شد در گذر زمان تخریب شده و بنای کنونی در دوره سلجوقی دوباره ساخته شد.

بنای تاریخی پیر مرادآباد د‏ر روستای مرادآباد در 14 کیلومتری جنوب شرقی اراک قرار دارد، طرح بیرونی بنا به شکل کثیرالاضاع منتظم است که بر هر ضلع آن طاق‌نمایی و بر فراز آن‌ها گنبدی از نوع د‏وپوش وجود د‏ارد.

زمینه طاق‌نماها با خط بنایی به شیوه گره‌چینی با آجر تزئین شده است. ساختمان اصلی بنای تاریخی پیر مرادآباد اراک به قرن هفتم و هشتم هجری مربوط است، این بقعه، عمارتی چند ضلعی منتظم است که با گنبدی ساده و دوار بر فرازآن شکوه و خلاقیت معماری بی‌تکلف دوره سلجوقی را به نمایش می گذارد.

بیش از 2 هزار اثر تاریخی، سیاحتی، مذهبی و فرهنگی در استان شناسایی شده که 822 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت ملی شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا