اخبار گردشگری

مرمت و بازسازی آتشکده حسن زوردار گیلانغرب

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گیلانغرب از مرمت و بازسازی آتشکده حسن زوردار گیلانغرب خبر داد.

سیروس ادیب در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به قدمت آتشکده حسن زوردار گیلانغرب، اظهارکرد:

در فاصله حدود هزار متری شهر گیلانغرب یک محدوده به مساحت حدود 20 هکتار قرار دارد که چهار محوطه باستانی را در دل خود جای داده است.

وی افزود:

این چهار محوطه در سالهای گذشته به ثبت ملی رسیده اند و برای تعیین عرصه و حریم هم به شکل یک محدوده واحد در نظر گرفته شدند.

رئیس میراث فرهنگی گیلانغرب با بیان اینکه آتشکده حسن زوردار یا خالوخالو یکی از این محوطه های باستانی است، تصریح کرد:

طی سالهای گذشته حدود دو مرحله کاوش باستان شناسی در محدوده این آتشکده تاریخی انجام شده که حاکی از آن است محدوده ای که این  آتشکده در آن قرار دارد، در دوره های مختلف تاریخی کاربردهای گوناگونی داشته است.

وی خاطرنشان کرد:

طی کاوش های انجام شده شواهدی از دوره مادها تا دوره قاجار در این محدوده کشف و شناسایی شد و بخش هایی از سازه معماری یک آتشکده که احتمالا مربوط به دوره اشکانیان یا ساسانیان است، در آن بدست آمد.

ادیب ادامه داد:

هرچند این آتشکده در زمان اشکانی و ساسانی بیشتر محلی برای پرستش آتش بوده، اما بعدها در دوره اسلامی به کارگاه ذوب فلزات تبدیل می شود.

وی عنوان کرد:

باتوجه به اینکه سابقا کاوش هایی در این محوطه انجام و سازه هایی از معماری یک آتشکده در آن بدست آمده بود، بنابراین برای حفظ سازه های نمایان شده باید اقدمات مرمتی را روی آنها انجام می دادیم.

رئیس میراث فرهنگی گیلانغرب خاطرنشان کرد:

در این راستا، از چندماه پیش اقدامات مرمتی را روی این سازه ها آغاز کردیم و در نهایت مرمت شدند، اما هنوز بخشی از کار باقی مانده که نیازمند اعتبارات است.

وی تاکید کرد:

با توجه به اینکه طی کاوش های گذشته تنها حدود 200 تا 250 مترمربع از محوطه آتشکده نمایان شده، امیدواریم اعتبارات لازم برای ادامه کاوش های باستان شناسی در آن تخصیص پیدا کند.

ادیب در ادامه از برنامه ریزی برای گمانه زنی و کاوش باستان شناسی در تپه تاریخی ملاط آباد گیلانغرب هم خبر داد و گفت:

این تپه باستانی در داخل زمین های کشاورزی قرار گرفته و باتوجه به اینکه محدوده‌ای تاریخی است، کشاورزان امکان توسعه فعالیت های خود را ندارند.

وی یادآورشد:

به این منظور رایزنی هایی را انجام دادیم تا گمانه زنی و کاوش باستان شناسی به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه باستانی صورت گیرد.

به گفته این مسئول، تاکنون شواهدی از دوره مادها در این محوطه باستانی واقع در بخش جنوبی گیلانغرب بدست آمده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا