اخبار گردشگری

مرمت حمام تاریخی نفت سفید هفتکل

سرپرست معاونت میراث‌ فرهنگی خوزستان از مرمت حمام تاریخی نفت سفید هفتکل خبر داد.

به‌گزارش ایرنا از روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدمحسن حسینی روز دوشنبه با اشاره به برخی اظهارات در فضای مجازی با عنوان “بی‌توجهی به حمام نفت‌سفید هفتکل” اظهار کرد:

در راستای رفع خطر، حفظ و حفاظت از حمام تاریخی “نفت‌سفید”، اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان به‌منظور مرمت قسمت‌هایی از این بنای تاریخی که در معرض تخریب بودند، به عقد قرارداد با یکی از شرکت‌های مرتبط اقدام کرد که این مرحله از مرمت چندی پیش با نظارت کارشناسان میراث‌فرهنگی انجام شد.

وی با اشاره به این‌که پس از آسیب‌شناسی و بررسی کالبدی سقف حمام، این قسمت از بنا با استفاده از مصالح همگن و با احتیاط کامل رفع خطر شد افزود:

عملیات رفع خطر و مرمت حمام نفت‌سفید با تخصیص اعتبار مورد نیاز در خردادماه گذشته آغاز شد که پس از رفع خطر کامل از این بنا، در حال حاضر پیمانکار مربوط مشغول به اجرای دورچینی‌ها و نصیب شیروانی‌های این بنا است.

حسینی بیان کرد:

قرار است با تامین اعتبار، نسبت به ادامه روند مرمت و احیای این حمام ارزشمند اقدام کنیم که بر همین اساس نیز هرسال اعتبار مورد نیاز برای مرمت در نظر گرفته می‌شود.

سرپرست معاونت میراث‌ فرهنگی خوزستان با بیان این‌که اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درخصوص آثار تاریخی بی‌تفاوت نخواهد بود اضافه کرد:

تصاویر منتشرشده در فضای مجازی نیز متعلق به زمان بعد از مرمت است.

به گزارش ایرنا حمام نفت‌سفید از مکان‌های دیدنی استان خوزستان در شهر قدیمی نفت‌سفید است که در 36 کیلومتری شهرستان هفتکل و  55 کیلومتری اهواز قرار دارد. با قدمتی که به دوره قاجار بازمی‌گردد، این حمام تاریخی توسط مرحوم استاد معتمدی ساخته شده است که شامل دو بخش زنانه و مردانه می‌شود و در گذشته مردم روستا از آن استفاده می‌کردند. ‌

با توجه‌ به ارزش تاریخی، حمام نفت سفید با شماره 32907 در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده است. شهر نفت سفید نیز به‌خاطر معماری متاثر از اکتشاف نفت خاص و دیدنی‌ است. علت نامگذاری این حمام با این اسم، وجود میدان نفتی عظیم در آن منطقه بوده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا