اخبار گردشگری

ثبت ملی 4 اثر تاریخی البرز در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از ثبت ملی 4 اثر تاریخی البرز در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش ایرنا، رحیم خاکی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت:

با تأیید شورای سیاستگذاری ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیر منقول کشور پرونده چهار اثر شامل خانه باغ فاتح (خانه هنرمندان کنونی )، انبار تپه شرقی و غربی و نهر مستوفی(امیر کبیر) در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفتند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز یادآور شد:

خانه فاتح(خانه هنرمندان کنونی) در دهه 30 شمسی توسط مرحوم فاتح برای اقامت تابستانی خانواده وی در جهانشهر و بلوار ماهان کنونی ساخته شده است.

وی ادامه داد:

این خانه در زمان حاضر به مالکیت شهرداری کرج و در اختیار سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری است که زیر نظر اداره کل میراث‌فرهنگی مورد مرمت قرار گرفته و اکنون به عنوان خانه هنرمندان فعالیت می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز 2 اثر دیگر شامل انبار تپه شرقی و غربی در روستایی به همین نام با قدمت دوران تاریخی-اسلامی یعنی حدود 1400 یا 1500 سال پیش نام برد و در خصوص چهارمین اثر یعنی نهر مستوفی (امیرکبیر) گفت:

در زمان محمد شاه قاجار (1267ه.ق) به دلیل افزایش جمعیت و کمبود آب تهران توسط میرزا آغاسی (صدراعظم) نهر انتقال آب از رودخانه کرج به تهران به طول 60 کیلومتر احداث شد.

وی ادامه داد:

این طرح به دستور امیرکبیر توسط مستوفی الممالک بصورت نهر آجری سرپوشیده تکمیل وبه بهره برداری رسید که آثاری از معماری نهر در منطقه گرمدره موجود است.

خاکی گفت:

افزون بر این چهاراثر، دستکندهای صخره‌ای اشتهارد نیز در اردیبهشت امسال به ثبت ملی رسید و در مجموع، امسال پنج اثر تاریخی غیر منقول از استان البرز ثبت شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز ضمن تبریک ثبت این آثار در فهرست میراث ملی کشور این موضوع را اقدامی ارزشمند برای استان و در راستای حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور برشمرد.

استان البرز بیش از 550 اثر تاریخی و طبیعی دارد که تاکنون حدود 340 اثر آنها ثبت ملی شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا