اخبار گردشگری

مردم و دولت باید از صنایع دستی حمایت کنند

به گفته هنرمند و فعال حوزه صنایع دستی، مردم و دولت باید از صنایع دستی حمایت کنند.

مسعود صراطی نوری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت:

صنایع دستی ارزآوری بالایی دارد و اگر دولت و مسئولان مربوطه از هنرمندان صنایع دستی داشته باشند می‌توان زمینه صادرات و تولید انبوه آثار هنری را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه در زمینه صنایع دستی بر پایه جواهرات فعالیت می‌کند، ادامه داد:

قدرت خرید مردم کاهش یافته و برای صنایع دستی چندان هزینه‌ای نمی‌کنند، پس برای همین مجبور هستیم به صادرات ورود کنیم.

وی با بیان اینکه مهمترین اثر در حمایت از نوآوری‌ها ایجاد انگیزه در بین جوانان خلاق و نوآور است، گفت:

هر گونه نوآوری و خلاقیت در این حوزه نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی دولت است. ما نیز فعالیت در حوزه هوش مصنوعی را آغاز کرده ایم و زمینه‌های نرم افزاری این کار را فراهم کرده ام و هم اکنون در مرحله ایده پردازی هستم تا در صورت موفقیت، صنایع دستی را به طرح‌های سه بعدی تبدیل کرده و سپس به مرحله تولید برسانم.

فعال حوزه صنایع دستی یکی از مشکلات اصلی نوآوری روی فلزات مثل طلا و نقره را هزینه‌های بالای آن اعلام کرد که توان خرید عموم و نیز تهیه مواد اولیه آنرا دچار چالش‌های جدی می‌کند و برای برون رفت از این مشکلات حمایت مالی دستگاه‌های متولی لازم و ضروری است.

صراطی نوری با بیان اینکه تولید گوشواره طلایی با الهام از شرایط کرونایی که قابلیت کار بر روی تمام فلزات و سنگ‌ها را دارد، نخستین محصولم بود، افزود:

این طرح در جریان مسابقات بین المللی طراحی ایتالیا که نخستین کشور در طراحی بر روی جواهرات است، در سال 2021 دو عنوان سومی را کسب کرد.

این طراح که در حوزه نوآوری و طراحی و تولید طرح‌های جدید و خلاقانه روی انواع فلزات و جواهرات فعالیت می‌کند، اظهار کرد:

مهمترین عنصر در طراحی در این صنعت دستی، ایده پردازی و داشتن روحیه و تفکر خلاقانه است تا بتوان آنرا به روی کاغذ آورده و سپس آنرا در فضای عینی طراحی و تولید کرد.

صراطی نوری با تاکید بر نقش مهم تولیدات صنایع دستی با استفاده از فناوری‌های نوین، سبک سازی، زیبایی، عامه پسند بودن و تولید بر اساس علاقه و خواسته مشتری را از شاخص‌های مهم نوآوری روی فلزات بیان کرد.

وی توجه به صادرات را یکی از اهداف اصلی خود در ایجاد خلاقیت روی فلزات عنوان و اضافه کرد:

با توجه به امکان تولید انبوه این صنایع می‌توان با ایجاد کارگاه‌های مختلف با اشتغالزایی، زمینه‌های لازم برای صادرات را فراهم کرد که ارزآوری آن با هیچ یک از صنایع قابل قیاس نیست.

وی گفت:

ایتالیا مهد جواهرات است و با این وجود کشور ترکیه به ایتالیا صادرات جواهرات انجام می‌دهد و ارزآوری بالایی از این طریق دارد و ما نیز باید به این نکات توجه داشته باشیم.

وی به اشتغال زایی بالای صنایع دستی نیز اشاره کرد و گفت:

توجه به صنعت هنرهای دستی باعث ارزآوری و اشتغال زایی بالایی می‌شود. البته در این میان مشکلاتی در زمینه تأمین مواد اولیه و قیمت بالای ارز داریم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا