جاذبه های گردشگری خارجی

موزه پانوراما 1453

موزه پانوراما 1453 جایی است که صحنه‌های حماسی از نبردهای تاریخی کشور ترکیه به صورت سه‌بعدی زنده می‌شوند و شما را به گذشته‌های دور می‌برند. این مجموعه که با نام موزه پانورامای استانبول نیز شناخته می‌شود، در سال‌های گذشته به محبوبیت بالایی در بین گردشگران داخلی و خارجی رسیده؛ به‌گونه‌ای که نام آن همیشه در بین محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری استانبول می‌درخشد.

موزه تاریخی پانوراما 1453 با شعار “سفری کوتاه به گذشته” در سال 2009 افتتاح شد و در همان ابتدا لقب متفاوت‌ترین موزه ترکیه را به خود اختصاص داد. اگر می‌خواهید با بخش‌های مختلف این موزه جذاب آشنا شوید، در ادامه با گردشی تاپ همراه باشید.

آشنایی با موزه پانوراما 1453

آشنایی با موزه پانوراما 1453
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Bilal obied)

این موزه مانند یک ماشین زمان است که شما را 560 سال به عقب می‌برد؛ یعنی سال‌هایی که سلطان محمد فاتح با یک ارتش هشتاد هزار نفری به دیوارهای قسطنطنیه حمله کرد و ترکیه شاهد یکی از بزرگ‌ترین نبردهای خونین تاریخ بود. در ساخت موزه پانوراما 1453 از تمام فناوری‌های مدرن استفاده شده تا تصاویر سه‌بعدی و صداهای واقعی، تجربه تکرار نشدنی را برای گردشگران رقم بزنند. این تجسم واقع‌گرایانه سبب شده که در طول سال میلیون‌ها گردشگر از این موزه بازدید کنند.

ساخت موزه تاریخ پانوراما 1453 در سال 2006 آغاز شد و سه سال بعد، در ژانویه 2009 به بهره‌برداری رسید. در همان روزهای ابتدایی جمعیت زیادی خود را به منطقه توپکاپی رساندند تا نقاشی‌های سه‌بعدی این موزه را مشاهده کنند و با جزئیات نبرد فتح قسطنطنیه آشنا شوند. نقاشی‌ها روی دیوارهای موزه قرار گرفته‌اند و 2350 متر مربع مساحت دارند؛ برای آن‌که بهترین تجربه برای گردشگران رقم بخورد، دیوارها با قطر 38 متر طراحی و ساخته شده‌اند.

موزه پانوراما 1453 کجاست؟

موزه تاریخ پانوراما 1453 کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Çiğdem Alas)

موزه پانوراما 1453 در منطقه توپکاپی، در مرکز پارکی به همین نام قرار گرفته است. خوشبختانه ایستگاه‌های زیادی در نزدیکی این موزه قرار دارند و می‌توانید از اتوبوس برای دسترسی به آن استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از اتوبوس‌های خط 31، 31E، 33B، 41AT، A10 و A27 استفاده کنید. دسترسی به این موزه با اتومبیل شخصی هم امکان‌پذیر است که برای این منظور می‌توانید از لوکیشن آن در گوگل مپ که در قسمت پایین قرار گرفته استفاده کنید.

بخش های مختلف موزه پانوراما 1453

بخش های مختلف موزه پانوراما 1453
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: عابر سبيل)

موزه 3000 متر مربع مساحت دارد و سه طبقه جذاب را شامل می‌شود. زیرزمین اولین طبقه‌ای است که باید از آن دیدن کنید. در این طبقه چندین تلویزیون بزرگ قرار گرفته که نبرد تاریخی مذکور را به زبان‌های زنده دنیا شرح می‌دهد؛ اگر می‌خواهید دانش تئوری خود را در این زمینه بالا ببرید، زیرزمین مجموعه بهترین فرصت است. طبقه دوم جایی است که می‌توانید نقشه‌های نبرد، مجسمه‌های تاریخی و نقاشی‌های قدیمی را مشاهده کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

اما می‌رسیم به جذاب‌ترین بخش موزه پانوراما 1453، یعنی طبقه سوم یا گنبد نمایشی. نقاشی‌های سه‌بعدی و سیستم صوتی پیشرفته‌ای که پیش‌تر درباره آن‌ها توضیح دادیم، در این طبقه قرار گرفته‌اند. در گنبد نمایشی می‌توانید صحنه‌های نبرد را به صورت سه‌بعدی تماشا کنید و به صورت کامل با جزئیات این جنگ خونین آشنا شوید.

طبقه سوم موزه پانوراما 1453
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ahmet ERDEN)

در ابتدا صدای رعد‌و‌برق و همهمه سربازان به گوش می‌رسد و پس از مدتی بر روی طبل نبرد کوبیده می‌شود. ناگهان صدای ناله اسبان و فریاد سربازان طنین‌انداز می‌شود؛ صداهایی که خبر از آغاز جنگ می‌دهند. به‌لطف وجود جلوه‌های صوتی خارق‌العاده در موزه پانوراما 1453، حس بودن در میدان نبرد به شما منتقل می‌شود.

نکات بازدید از موزه پانوراما 1453

هزینه بازدید از موزه پانوراما 1453
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Panorama 1453 Tarih Müzesi)
  • برای بازدید از موزه پانورامای استانبول باید بلیط بخرید که هزینه آن برای گردشگران داخلی 7.5 لیره و برای گردشگران خارجی 15 لیره است. همچنین باید بدانید که این هزینه برای نظامیان ترکیه و دانش‌آموزان تنها 3 لیره است.
  • این مجموعه در تمام روزهای هفته از ساعت 08:00 الی 17:00 به وقت محلی استانبول میزبان گردشگران است.
  • بازدید از تمام بخش‌های موزه پانوراما 1453 تقریبا دو ساعت زمان می‌برد.
  • فصل بهار یکی از بهترین زمان‌هایی است که می‌توانید به استانبول بروید و این جاذبه را از نزدیک ببینید.
  • بازدید از این موزه محدودیت سنی ندارد و برای همه افراد می‌تواند تجربه جذابی باشد.

سخن پایانی

موزه پانوراما 1453 یکی از بهترین فرصت‌ها برای افرادی است که می‌خواهند به گذشته سفر کنند و نبرد تاریخی فتح قسطنطنیه را از نزدیک ببینند. این موزه با جلوه‌های صوتی بی‌نظیر و نقاشی‌های سه‌بعدی که دارد، می‌تواند حس بودن در میدان نبرد را به شما منتقل کند؛ حسی که در هیچ موزه دیگری نمی‌توانید تجربه کنید. امیدواریم که از مطالعه درباره این موزه تاریخی در گردشی تاپ لذت برده باشید.

سوالات متداول

موزه پانوراما 1453 کجاست؟

این موزه در منطقه توپکاپی استانبول، در مرکز پارکی به همین نام جا خوش کرده است.

هزینه بازدید از موزه پانوراما 1453 چقدر است؟

قیمت بلیط این موزه برای گردشگران داخلی 7.5 لیر، برای گردشگران خارجی 15 لیر و برای دانش‌آموزان و نظامیان ترکیه 3 لیر است.

موزه تاریخ پانوراما 1453 در چه سالی ساخته شد؟

ساخت این مجموعه در سال 2006 آغاز شد و سه سال بعد به صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا