اخبار گردشگری

افتتاح آب انبار صفوی اسدالله پس از 25 سال

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اسدآباد از افتتاح آب انبار صفوی اسدالله پس از 25 سال خبر داد.

کامران اکبری شایگان  در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد:

آب انبار صفوی اسدآباد به عنوان بزرگترین آب انبار کشور و تنها آب انبار استان همدان، پس از 25  تا 30 سال تعطیلی، تا پایان سال‌جاری با اتمام تکمیل مرمت آن افتتاح شده و درهای آن به روی گردشگران و مسافران و شهروندان اسدآبادی باز می‌شود.

وی با بیان اینکه این اثر در تاریخ 21 اردیبهشت 1376 با شمارهٔ ثبت 1873 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، تصریح کرد:

این اثر تاریخی در سال‌های گذشته متمادی با اعتبارات قطره چکانی در حال مرمت و بازسازی و تعمیر بوده و در بیش از 25 سال گذشته به علت همین امر تعطیل بوده است.

اکبری شایگان با اشاره به اختصاص یک میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار از محل مصوبات سفر ریاست جمهوری برای مرمت آثار و بناهای تاریخی پل شکسته، حمام نیلوفر و آب انبار صفوی و نیز حمام قدیمی شهر آجین، خاطرنشان کرد: این میزان اعتبار از محل مصوبات سفر دارای صد در صد تخصیص بوده و خوشبختانه پس از سالیان سال مرمت و تعمیر آب انبار صفوی این شهرستان از محل این اعتبارات در حال تکمیل و اتمام بوده و پس از 25 سال درهای این آب انبار به روی مشتاقان بازدید از این اثر تاریخی باز خواهد شد.

وی اضافه کرد:

با این میزان اعتبار اختصاص یافته، مرمت اثر تاریخی پل شکسته و حمام نیلوفر مربوط به دوران صفوی نیز در سال‌جاری به اتمام خواهد رسید.

اکبری شایگان همچنین با اشاره به اثر تاریخی حمام نیلوفر، گفت:

مالکیت اثر تاریخی حمام «نیلوفر» متعلق به شهرداری شهر و مرمت این اثر برعهده میراث فرهنگی شهرستان بوده که با توجه به اتمام مرمت آن، در حال حاضر این اثر از طرف شهرداری و میراث فرهنگی در حال واگذاری به متقاضی بخش خصوصی برای راه‌اندازی سفره‌خانه سنتی است.

وی در ادامه از آغاز فاز دوم بافت با ارزش و سنگ‌فرش روستای گردشگری حبشی این شهرستان در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد:

اعتبار مورد نیاز برای اجرای فاز دوم بافت واجد ارزش و  سنگ‌فرش این روستای گردشگری از محل اعتبارات استانی اختصاص یافته و به زودی ظرف یک هفته آینده فاز دوم این پروژه آغاز خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اسدآباد در ادامه از وجود سه آسیاب آبی ثبت فهرست آثار ملی کشور در روستای گردشگری ترخین آباد این شهرستان خبر داد و اظهار کرد:

شهرستان اسدآباد دارای 5 آسیاب آبی بوده که از این تعداد 14 آسیاب  به روستای ترخین‌آباد و یک آسیاب به روستای گذرکجین اختصاص داشته است.

وی با بیان اینکه از این تعداد آسیاب آبی در حال حاضر سه مورد از  آسیاب‌های آبی روستای ترخین‌آباد هنوز باقی است، خاطرنشان کرد:

در 15 آبان سال ۸۴  آسیاب‌های روستای ترخین‌آباد با شماره ثبتی 13605 ثبت فهرست آثار ملی کشور شده‌اند.

شایگان با اشاره به وجود این سه آسیاب در روستای ترخین‌آباد و در مسیر روستای گردشگری ملحمدره، اظهارکرد:

این آسیاب‌ها مربوط به دوران قاجار بوده و بیشتر روستاهای شهرستان برای آرد کردن گندم خود از آسیاب‌های این روستا استفاده می‌کرده‌اند ضمن اینکه آب این آسیاب‌ها از آب رودخانه بالادست روستا گردشگری ملحمدره تأمین می‌شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا