اخبار گردشگری

تعداد آثار ثبت ملی شده کرمانشاه به 70 مورد رسید

به گفته معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه، 6 اثر دیگر از این استان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید تا تعداد آثار ثبت ملی شده کرمانشاه به بیشتر از 70 مورد برسد.

داریوش فرمانی امروز 28 دی‌ماه سال 1401 درباره این موضوع اظهار کرد:

پرونده این آثار اخیرا در جلسه ثبت میراث ناملموس وزارت میراث‌ فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی مطرح و با رای موافق اعضای جلسه ثبت ملی شد. این آثار شامل آیین «گَه‌ل» (واژه کُردی به معنی مشارکت) مربوط به شهر باینگان از توابع شهرستان پاوه، آیین «پرورش اسب کُرد»، آیین «سمنی پزان روستای کرتویج»، مراسم «سوله»، شیوه ساخت «قفل رمزدار کرند» و «گهواره وه کول» است که مورد تأیید اعضا برای ثبت در فهرست میراث ناملموس کشور قرار گرفت.

فرمانی در ادامه یادآور شد: با ثبت این آثار، پرونده آثار ناملموس معرفی شده استان کرمانشاه به این وزارت خانه بسته شد.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه به موضوع ثبت جهانی آیین پرورش اسب کُرد نیز پرداخت که سخنان وی به شرح زیر است:

این اثر ناملموس به عنوان یک مطالبه عمومی در استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که با موافقت حوزه ثبت وزارت‌خانه در حال تکمیل پرونده ثبت جهانی آن هستیم که پس از تکمیل به یونسکو ارسال شود. این پرونده به صورت بین‌المللی و با مشارکت چند کشور دیگر از جمله عراق، ترکیه و سوریه انجام می‌شود که جلسات کارشناسی در این زمینه با طرف عراقی در حال انجام است.

وی در خصوص برگزاری جشنواره بین‌المللی اسب کرد نیز چنین گفت: برای تسریع در روند ثبت جهانی این پرونده جشنواره بین‌المللی اسب کُرد در استان کرمانشاه در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

فرمانی با اشاره به تعداد آثار ثبت ملی شده کرمانشاه افزود:

میراث فرهنگی بستری مهم برای توسعه است و این استان به دلیل آنکه در این حوزه دارای بیشترین ظرفیت است می‌توان از این فرصت گران‌بها و ظرفیت موجود به‌خوبی استفاده کرد. در کنار بهره بردن از وجود این آثار در بحث صیانت و حفاظت از آن‌ها نیز باید تلاش زیادی را به‌کار بست که در این زمینه جلب مشارکت اقشار مختلف مردم از اهمیت زیادی برخوردار است.

داریوش فرمانی وعده احداث انجمن میراث فرهنگی در تمام شهرستان‌های استان را داد و در این خصوص گفت:

در این زمینه در تلاش هستیم را با هدف جلب مشارکت‌ها جهت حفاظت بیشتر از آثار و محوطه‌های تاریخی تاسیس و راه‌اندازی کنیم که این انجمن‌ها علاوه بر شهرستان‌ها، در بخش‌ها و حتی روستاها نیز دایر شود.

در نظر داشته باشید که 4200 اثر تاریخی در سطح استان کرمانشاه وجود دارد که 2200 مورد به ثبت ملی رسیده‌اند و 2 مورد هم ثبت جهانی شده‌اند. تعداد آثار ثبت ملی شده کرمانشاه به‌خوبی نشان می‌دهد که این استان یکی از مهم‌ترین مناطق کشور در حوزه گردشگری است و پتانسیل زیادی برای رشد دارد.

معبد آناهیتا، طاق‌گرا، بازار سنتی، کاروانسراهای شاه‌عباسی و تکیه معاون‌الملک از جمله مهم‌ترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه و بناهای تاریخی این استان هستند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا