اخبار گردشگری

ثبت ملی غار شاپور و تنگ چوگان بیشاپور

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از ثبت ملی غار شاپور و تنگ چوگان بیشاپور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد ثابت اقلیدی با بیان اینکه غارها از جمله پدیده‌های ژئوتوریستی بسیار با ارزش هستند که هر ساله میلیون‌ها گردشگر و محقق در سراسر دنیا از آن‌ها بازدید می‌کنند، افزود:

غار شاپور در نزدیکی شهر تاریخی بیشابور و در دیواره جنوبی دره‌ای وسیع بنام تنگ چوگان، واقع شده که قسمت شمالی تاقدیس دشتک (کوه شاپور) است و به دلیل قرار گرفتن مجسمه شاپور بر دهانه آن به غار شاپور معروف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود:

رودخانه شاهپور با ارتفاع 850 متر، از وسط تنگ چوگان عبور می‌کند و در واقع رودخانه شاپور به‌عنوان یک منبع عظیم تغذیه آب موجب شده است که سیستم توسعه‌یافته‌ای از غار که حداقل از رودخانه تا غار شاپور امتداد داشته است، تشکیل شود بدین ترتیب غار شاپور در موقعیت کنونی، باقیمانده سیستم غار بسیار توسعه یافته‌ای بوده است که در طول زمان و در اثر فرآیندهای فرسایشی ازمیان‌رفته و اکنون تنها قسمت انتهایی آن باقی‌مانده است.

ثابت اقلیدی با بیان اینکه غارشاپور یکی از چندین غاری است که در قسمت غرب تنگ چوگان قرار گرفته‌اند. گفت:

غار سمت چپ به غار مادر شاپور معروف است و غار سمت راست غار مرمر نامیده می‌شود. طول این غار یک هزار و 815 متر و عمق غار از دهانه اول 39- و از دهانه دوم 103- است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود:

غار شاپور در تنگ چوگان در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهرستان کازرون به شمار می‌رود و همواره مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی است.

غار از آهک کارستی تشکیل‌شده و تنوع درجه حرارت در قسمت‌های مختلف غار، تنوع رسوبات آهکی، تنوع رطوبت، تغییرات باد، تغییرات سایه‌روشن‌ها، وجود شعاع‌های کوچک نور در قسمت‌هایی که با فضای بیرون ارتباط دارند و بسیاری از شاهکارهای شناخته و ناشناخته طبیعت، همگی به پیدایش یک مجموعه اثر طبیعی منحصربه‌فرد منجر شده است.

پدیده‌های ژئومورفولوژیکی موجود در این غار عبارت‌اند از:

استالاگمیت، استالاگتیت، ستون و فلاوستون و …. آثار باستانی دیوارهای ساخته شده از سنگ‌های نتراشیده و ساروج در زیر دهانه ورودی غار نشان می‌دهد که در زمان‌های قدیم از طریق تراس‌هایی که روی یکدیگر قرارگرفته بودند به غار دسترسی داشته‌اند امروزه با بالا رفتن از 230 پله سنگی ساخته‌شده می‌توان به غار رسید. دو مسیر از مرکز استان فارس به‌طرف غار شاپور وجود دارد که یکی محور مواصلاتی شیراز – قائمیه به سمت غرب است و مسیر دیگری از محور مواصلاتی شیراز کازرون است.

با مطالعه عمیق‌تر در زمینه ژئومورفولوژی هیدرولوژی مجموعه ثبت جهانی محور ساسانی فارس، معیارهای اصالت اثر تقویت شده و با ثبت طبیعی آن‌ها علاوه بر تقویت جاذبه‌های گردشگری می‌توان به معرفی هر چه بیشتر و حفاظت هر چه تمام‌تر از آثار مزبور پرداخت. ثبت طبیعی ملی مجموعه غار و تنگ چوگان گام مهمی در جهت معرفی و حفاظت هر چه بیشتر از شهر باستانی بیشابور و ارزش‌های طبیعی- فرهنگی آن است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا