اخبار گردشگری

مزرعه گردشگری شیلاتی نهاوند راه اندازی شد

به گفته کارشناس امور شیلات جهاد کشاورزی نهاوند، مزرعه گردشگری شیلاتی نهاوند راه اندازی شد.

مصطفی کزازی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نهاوند اظهار کرد:

صنعتی شدن مزرعه پرورش ماهی و استفاده از شیوه‌های جدید علمی علاوه بر استفاده کمتر از آب، میزان بهره‌وری را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد.

وی به اقدامات صورت گرفته در این راستا اشاره کرد و افزود:

به منظور حرکت به سمت صنعتی شدن پرورش ماهی در سال جاری برنامه مطالعه احداث یک مزرعه صنعتی با ظرفیت تولید یک‌هزار و 200 تن در سال در دست اقدام است که مراحل درخواست مجوز آن انجام گرفته است.

وی به دیگر برنامه‌های در دست اقدام این اداره در جهت توسعه بخش شیلات اشاره کرد و گفت:

افزایش تولید 500 تن ماهی در مزرعه قزل پردیس به حالت متراکم و راه‌اندازی یک مزرعه گردشگری شیلاتی در برنامه کاری شیلات جهاد کشاورزی قرار دارد.

کارشناس امور شیلات جهاد کشاورزی نهاوند در خصوص مزرعه گردشگری شیلاتی در این شهرستان گفت:

در حال حاضر 90 درصد عملیات اجرایی انجام شده که با بهره‌برداری از این فضا، مکانی زیبا برای تفریح و گردشگری مردم فراهم می‌شود.

وی به ظرفیت‌های شهرستان در حوزه شیلات اشاره کرد و افزود:

نهاوند با دارا بودن 6 سراب کم‌نظیر، 86 مزرعه پرورش ماهی که 80 درصد آنها فعال است، پتانسیل تولید 25 درصد بچه ماهی و جلوگیری از ورود 40 درصد تخم چشم زده به کشور و صادرات سالانه 1000 تن ماهی از مجموع تولید 3000 تن تولید ماهی سالانه  یکی از مهمترین مرکز آبزی‌پروری غرب کشور است.

کزازی با اشاره به  ظرفیت‌های بالفعل نهاوند در زمینه شیلات اظهار کرد:

در حال حاضر با احیا و شروع به کار مزرعه قزل دانش با ظرفیت هزار تن پرورش و 280 میلیون تکثیر و تفریخ در سال طی 6 ماهه دوم سال 1402 انتظار تولید بیش از سال قبل را خواهیم داشت.

وی به صادرات ماهی طی یک سال گذشته از نهاوند اشاره کرد و گفت:

با دریافت کد ir صادرات از سوی شرکت قزل پروتئین گاماسیاب، طی یک سال گذشته 1000 تن ماهی به کشورهای اوراسیا به ویژه روسیه صادر شد که در صورت حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان می توان این میزان را افزایش داد.

کارشناس امور شیلات جهاد کشاورزی نهاوند با تاکید بر ضرورت نگاه ویژه به شیلات و تاکید وزارت جهاد کشاورزی بر اولویت داشتن صنعت  شیلات در کشاورزی کشور سرمایه‌گذاری در این حوزه و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های بالقوه شهرستان از جمله استفاده از ظرفیت سراب‌های گیان، کنگاورکهنه و گاماسیاب برای تولید آبزیان را عاملی برای رونق بیشتر شیلات در سطح کشور دانست.

 وی در پایان با تاکید مجدد بر حرکت به سمت صنعتی شدن این بخش اظهار کرد:

در صورت استفاده بهینه از پتانسیل‌های بالقوه شهرستان با استفاده از طرح‌های پرورش سنتی و غالبا صنعتی می توان انتظار بیش از دو برابری تولید حد فعلی را داشت.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا