اخبار گردشگری

مقبره چهارانبیاء در قزوین مرمت شد

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین، مقبره چهارانبیاء در قزوین مرمت شد.

علیرضا خزائلی روز شنبه 18 فروردین با ارائه توضیحاتی در خصوص روند مرمت بقعه چهارانبیاء، اظهار کرد:

به‌دنبال ریزش طاق‌های آرامگاه تعدادی از علمای نامدار دینی در محوطه چهارانبیاء، عملیات مرمت این بخش از بقعه اسفندماه سال گذشته آغاز شد که پس از طی مرحله پاکسازی و خواناسازی، مرمت و استحکام بخشی طاق‌ها درحال انجام است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌‎دستی استان با ارائه توضیحاتی در خصوص پیشینه تاریخی بقعه چهارانبیاء و بخشی از آن که در دست مرمت قرار دارد بیان کرد:

بقعه پیغمبریه در جانب شرقی خیابان پیغمبریه و جنب مدرسه و مسجد پیغمبریه در غرب کاخ چهل‌ستون واقع شده و تاریخ ساخت آن مربوط به دوران صفویه است که در ادوار بعدی بازسازی و تکمیل شده‌است.

بنا بر اعلام روابط عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌‎دستی استان قزوین، وی خاطرنشان کرد:

در جانب شمال غربی این آستان و در زیر زمین، دهلیزی کهن قرار دارد که علمای نامداری از تاریخ تشیع در آن آرمیده‌اند و خیابان پیغمبریه بر روی بخشی از بنای این مقبره قرار دارد، «آیت‌الله الهیان تنکابنی»، «میرزا مسعود شیخ‌الاسلامی»، «ملاعلی طارمی» و «شیخ احمد عزیزی» از جمله این علما هستند.

به گزارش ایسنا، خزائلی گفت:

با ریزش طاق‌های این بنا به دلیل فرسودگی در اسفندماه سال گذشته، عملیات مرمت آن در دستور کار قرار گرفت و اولین اقدامی که انجام شد استحکام‌بخشی اولیه بنا با استفاده از چوب‌بست و تیرهای چوبی بود. پس از آن جلساتی با حضور مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان و شهرداری قزوین برگزار و با هماهنگی و تقسیم کار بین دستگاه‌ها، خاک روی سقف مقبره برچیده شد و اکنون در مرحله مرمت طاق‌ها قرار داریم و مرحله پایانی نیز ایجاد یک سازه مستحکم برای عبور ترافیک خیابان پیغمبریه خواهد بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری وصنایع‌‎دستی استان با اشاره به زمان‌بندی و پروسه در نظر گرفته شده برای مرمت این بنا تصریح کرد:

متأسفانه اجرای این پروژه سبب انسداد بخشی از عرض خیابان و ایجاد نارضایتی برای شهروندان شده و به این دلیل که دستگاه‌های متعددی در این پروژه مشارکت دارند نمی‌توانم زمان مشخصی را اعلام کنم ولی این اداره‌کل در تلاش است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن وظایف خود را انجام دهد تا بار دیگر شاهد حضور زائرین و گردشگران در این بنای ارزشمند تاریخی و مذهبی باشیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا