مهاجرت

بررسی 0 تا 100 “شرایط زندگی در قبرس برای ایرانیان” (2024)

بیش از 15 سال است که ایرانیان بسیاری قبرس شمالی را برای ادامه زندگی انتخاب می‌کنند. هزینه‌های پایین‌تر زندگی نسبت به کشورهای اروپایی، اقتصاد پویا، ثبات شغلی و درامد مناسب، امکان مهاجرت با خرید ملک در قبرس شمالی و آزادی‌های اجتماعی از جمله دلایلی است که ایرانیان را برای مهاجرت به قبرس شمالی ترغیب می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط زندگی در قبرس برای ایرانیان بپردازیم. اگر هدفتان مهاجرت به این کشور است، قبل از هر چیز این مقاله را بخوانید.

منبع ویدیو: کانال نماشا قبرس 118

ایرانیان قبرس شمالی از نگاه آمار

قبرس شمالی یک کشور مهاجرخیز است. دولت این کشور حمایت‌های ویژه‌ای از مهاجران و سرمایه‌گذاران خارجی می‌کند. همین مسئله هم باعث شده تا جمعیت قبرس شمالی تحت تاثیر مهاجرین قرار بگیرد. این کشور تا سال 2019 حدود 382 هزار نفر جمعیت داشت؛ که با احتساب مهاجرین این جمعیت به حدود 400 تا 500 هزار نفر می‌رسد. بر اساس آمارهای منتشر شده، تعداد ایرانیان قبرس شمالی هم حدود 20 هزار نفر است.

بر اساس داده‌های سایت قبرس 118:

«نخستین حضور ایرانیان در قبرس شمالی به 15 سال پیش بر می‌گردد. در دو سال اخیر اما مهاجرت ایرانیان به قبرس شمالی رشد چشمگیری یافته است. بزرگ‌ترین طیف ایرانیان ساکن قبرس شمالی دانشجویان هستند. دو دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) در شهر فاماگوستا و دانشگاه بین‌المللی قبرس (CIU) در نیکوزیا مقصد اصلی دانشجویان ایرانی هستند. رنکینگ بالا، رشته‌های تحصیلی متنوع و قرار داشتن آن‌‌ها در شهرهای مشهور قبرس شمالی باعث شده این دو دانشگاه موردتوجه دانشجویان ایرانی قرار بگیرند.»

البته علاوه بر دانشجویان، کسانی که به دنبال اشتغال یا زندگی در یک کشور سطح بالای اروپایی هستند هم قبرس شمالی را برای زندگی انتخاب می‌کنند. زیرا این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی و امکانات رفاهی چیزی کم از کشورهای سطح اول اروپایی کم ندارد. همچنین علاوه بر این‌ها به‌عنوان یک کشور توریستی نیز شناخته می‌شود و امکانات تفریحی و گردشگری بسیاری دارد که مورد توجه مهاجران است.

بسیاری از ایرانیان هم برای راه‌اندازی کسب و کار قبرس شمالی را انتخاب می‌کنند. زیرا این کشور قوانین حمایتی خوبی از استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی دارد.

روش‌های مهاجرت به قبرس شمالی

روش‌های مهاجرت به قبرس شمالی

به نقل از سایت GO2TR راهکارهای متفاوتی برای مهاجرت به قبرس شمالی وجود دارد. این سایت راهکارهای مهاجرتی به قبرس شمالی را این‌گونه توضیح می‌دهد:

«روش‌های مختلفی برای مهاجرت به قبرس شمالی وجود دارد. شما می‌توانید از طریق ویزای کار قبرس شمالی، تحصیل در قبرس شمالی، ازدواج، سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی، خرید ملک و غیره، به این کشور خوش آب‌وهوا مهاجرت کنید. یکی از نکات جالب در مورد مهاجرت به قبرس شمالی این است که افرادی که بیش از 60 سال سن داشته و قصد دارند در این کشور بازنشسته شوند، نیازی به اخذ اقامت ندارند و پس از ورود به این کشور، می‌توانند در قبرس شمالی زندگی کنند.»

با بررسی شرایط زندگی ایرانیان قبرس شمالی می‌توان نتیجه گرفت که بیشتر آن‌ها دانشجو هستند و برای تحصیل به این کشور آمده‌اند. پس از دانشجویان، ایرانیانی که با ویزای کاری قبرس شمالی را انتخاب کرده‌اند، در رده دوم قرار می‌گیرند.

البته ساده‌ترین راه برای مهاجرت به قبرس شمالی، خرید ملک در این کشور است که پس از مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی یکی از پرطرفدار ترین روشهای مهاجرتی است. فقط کشورهای محدودی هستند که به ازای سرمایه‌گذاری در خرید ملک به مهاجرین ویزا می‌دهند. قبرس شمالی یکی از این کشورها است. کسانی که در قبرس شمالی ملک خریداری کرده‌ باشند، می‌توانند مقدمات مهاجرت خودشان و اعضای خانواده را فراهم کنند. البته قوانین مهاجرتی قبرس شمالی درباره فرزندان بالای 18 سال کمی متفاوت است.

بر اساس این قانون، فرزندان دختر تا هر سنی که با خانواده زندگی کنند، می‌توانند به‌واسطه ویزای والدین خود، درخواست ویزای قبرس شمالی را ارائه دهند؛ اما فرزندان پسر پس از عبور از سن 25 سالگی باید خودشان یا صاحب ملک باشند یا از ویزای کاری و تحصیلی برای اقامت در قبرس شمالی استفاده کنند.

چرا قبرس شمالی مقصد خوبی برای ایرانیان است؟

اگر برایتان سوال است که چرا شرایط زندگی در قبرس برای ایرانیان این‌قدر مساعد است، اجازه دهید به بررسی دلایل آن بپردازیم. از مهم‌ترین مزایای قبرس شمالی برای ایرانیان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چرا قبرس شمالی مقصد خوبی برای ایرانیان است؟

1. فرهنگ نزدیک قبرس به ایران

قبرس شمالی بیشترین ارتباط را با ترکیه دارد. اگرچه این کشور یک منطقه توریستی است، اما مردم آن تحت تاثیر فرهنگ ترکیه و خاورمیانه هستند. مردم محلی قبرس شمالی اغلب به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند و مسلمان هستند. علاوه بر این‌ها عادات غذایی و فرهنگی آن‌ها شباهت زیادی به ترکیه و ایرانیان دارد. این مسئله باعث شده تا ایرانیان قبرس شمالی کمتر احساس غربت داشته باشند و برای دستیابی به خواسته‌هایشان به مشکل بخورند.

2. جدایی دین از دولت و سیاست

دین در قبرس شمالی یک امر فردی است و دخالتی در امور سیاسی و اجتماعی ندارد. به همین خاطر هر کس در قبرس می‌تواند دین خودش را داشته باشد. حجاب نیز در این کشور اختیاری است. بسیاری از مردم محلی به حجاب اعتقاد دارند. همچنین مهاجرین نیز می‌توانند خودشان حجاب و نوع لباس پوشیدن‌شان‌ را در جامعه و ادارات انتخاب کنند. البته برخی از مدارس و دانشگاه‌ها ممکن است پروتکلی برای نوع پوشش دانشجویان و دانش‌آموزان وضع کرده باشند.

3. کار در قبرس شمالی برای ایرانیان

ایرانیانی که برای کار به قبرس مهاجرت می‌کنند، اغلب وضعیت خوبی دارند. بیشتر ایرانیان در رشته‌های تحصیلی یا کاری خود در دسته افراد متخصص قرار می‌گیرند. وضعیت اقتصادی قبرس شمالی هم به نحوی است که ارزش بالایی برای نیروهای متخصص قائل می‌شوند. برای مثال نیروهای فنی، پزشکان، پرستاران، داروسازان و مهندسین در این کشور جایگاه اجتماعی سطح بالایی دارند.

اگر شغلتان در این زمینه‌ها باشد، به‌راحتی می‌توانید در قبرس شمالی کار مناسب پیدا کرده و حقوق خوبی دریافت کنید. از دیگر شغل‌هایی که ایرانیان به سراغش می‌روند، می‌توان به راه‌اندازی رستوران، سالن‌های آرایشگاهی، بوتیک، نانوایی و شیرینی‌پزی اشاره کرد.

4. وضعیت خدمات درمانی برای مهاجرین

سایت قبرس 118 وضعیت خدمات درمانی قبرس شمالی را به این شکل توصیه کرده است:

«بیمارستان‌ها مهم‌ترین مراکز خدمات درمانی در قبرس شمالی هستند که در دو دسته دولتی و خصوصی قرار می‌گیرند. اگرچه زبان رسمی مردم ترکی است؛ اما در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها بیشتر از زبان انگلیسی استفاده می‌شود. به همین خاطر اگر با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، برای مسائل پزشکی به مشکل خاصی بر نمی‌خورد. نکته جالب اینکه تقریباً در هر بیمارستان و داروخانه‌ای می‌توانید یکی دو ایرانی هم پیدا کنید.

دولت قبرس شمالی در سالیان اخیر سعی کرده تمامی مردم را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهد. در حال حاضر تمامی خدمات آمبولانسی و فوریت‌های پزشکی در قبرس شمالی رایگان است. با گرفتن اقامت، می‌توانید از سایر خدمات بیمه نیز استفاده کنید.»

5. هزینه‌های زندگی برای ایرانیان قبرس

مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی مربوط به بخش مسکن، تغذیه، تحصیل و رفت و آمد می‌شود. اگر در قبرس شمالی ملک داشته باشید، بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی شما کاهش پیدا می‌کند؛ اما در صورتی که صاحب ملک نیستید، باید به سراغ اجاره ملک در قبرس شمالی بروید.

هزینه اجاره ملک در این کشور بستگی به شهر و نوع خانه متفاوت است. ارزان‌ترین خانه‌های اجاره‌ای، آپارتمان‌های یک خوابه و در شهرهای مرکزی و کوچک‌تر هستند؛ در حالی که قیمت اجاره ملک در شهرهای توریستی و واحدهای دو خوابه بسیار بالاتر است. نکته دیگر اینکه در قبرس شمالی مستاجرین نیازی نیست پول پیش پرداخت کنند؛ اما باید مبلغ شش ماهه یا یک ساله اجاره را به‌صورت یک‌جا بپردازند.

از نظر دیگر هزینه‌های زندگی، قبرس شمالی حدود 30 تا 40 درصد ارزان‌تر از کشورهای اروپایی و حتی ترکیه است. به همین خاطر شرایط زندگی در قبرس برای ایرانیان بسیار مساعد برآورد می‌شود.

6. آب و هوای قبرس شمالی

قبرس شمالی بخش از جزیره قبرس است که در جنوب شرقی دریای مدیترانه قرار دارد. این جزیره دارای آب و هوایی گرم و معتدل است. در قبرس بیش از 300 روز سال آفتاب در آسمان قرار دارد. سطح جزیره هم پوشیده از درخت‌های جنگلی مدیترانه‌ای است. این عوامل در کنار سواحل مدیترانه‌ای باعث شده تا جزیره قبرس شمالی به مقصد خوبی برای مهاجرین و توریست‌ها تبدیل شود. سالانه بیش از یک میلیون گردشگر از قبرس شمالی دیدن می‌کنند. این مسئله روی اقتصاد کشور هم بیشترین تاثیر را گذاشته است.

سخن آخر

در سال‌های اخیر روند مهاجرت ایرانیان به قبرس شمالی افزایش پیدا کرده است. اقتصاد پایدار، هزینه‌های پایین زندگی، فرایند ساده مهاجرت به قبرس، امکان اشتغال راحت مهاجرین، امکان سرمایه‌گذاری در خرید ملک و آب و هوای مناسب از دلایلی است که ایرانیان را برای مهاجرت به قبرس شمالی ترغیب می‌کند. اگر درباره شرایط زندگی در قبرس برای ایرانیان سوال دیگری دارید، در کامنت‌ها پاسخگوی شما خواهیم بود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا