اخبار گردشگری

اجرای طرح بهسازی بافت تاریخی در 7 روستای زنجان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان از اجرای طرح بهسازی بافت تاریخی در 7 روستای زنجان خبر داد.

رضا خواجه‌ای شامگاه روز گذشته (20 آبان‌ماه) در جمع خبرنگاران، به تهیه طرح روستاهای دارای بافت‌های با ارزش به تعداد 7 روستا در سطح استان زنجان اشاره کرد و گفت:

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با به‌کارگیری معماری همراه با ایده‌های جدید و توجه به نکات فنی، موجب احیای روستاها با هدف گردشگری شده، به طوری‌که در این راستا گام‌های موثری برداشته شده است.

وی ادامه داد:

طرح 4 روستای درسجین، قلعه‌، قوزلو و خورجهان (ماهنشان) تهیه طرح شده و روستای لار (زنجان) در سال‌جاری در دست تهیه طرح است. همچنین روستاهای انجلین، جزیمق مصوب دفتر مرکزی بنیاد مسکن بوده که در صورت تامین اعتبار مطالعات مربوطه انجام خواهد شد.

این مسئول، حفظ ارزش‌ها و ساماندهی بافت‌های روستایی، احیای فرهنگ و معماری بومی و افزایش سطح کیفی زندگی ساکنان روستایی را از اهداف مهم این نهاد عنوان کرد و یادآور شد:

تهیه و اجرای طرح بهسازی و احیای بافت‌های باارزش روستایی، نتایج خوبی داشته و موجب احیای بافت روستاها، جذب گردشگران و ماندگاری مردم در روستاها شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن با اشاره به اینکه، بهسازی بافت باارزش روستایی نقش مؤثری در توسعه صنعت گردشگری دارد، تصریح کرد:

بافت کالبدی برخی از روستاهای استان، به دلیل برخورداری از ویژگی‌های خاص معماری، تاریخی و فرهنگی به عنوان میراثی ارزشمند و به جا مانده از نیاکان به شمار می‌رود که از یک سو، حفظ و نگهداری آنها از اهمیت فراوانی برخوردار است و از سویی دیگر ضمن ایجاد محیطی مطلوب و جذاب برای روستائیان، با جذب بیشتر گردشگران به رونق و توسعه صنعت گردشگری در این روستاها کمک می.کند.

خواجه‌ای به احیای بافت باارزش روستای قلعه شهرستان زنجان اشاره کرد و گفت: احیای بافت با ارزش روستای قلعه شهرستان زنجان با پیشرفت فیزیکی 85 درصد در حال تکمیل است و تاکنون اعتباری بالغ بر 58 میلیارد و 250 میلیون ریال هزینه شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان یادآور شد:

اعتبار موردنیاز برای تکمیل پروژه بهسازی بافت با ارزش روستای قلعه 70 میلیارد ریال است که در صورت تخصیص اعتبار انجام خواهد شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا