اخبار گردشگری

شناسایی 100 خانه تاریخی در بافت قدیمی کرمانشاه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از شناسایی 100 خانه تاریخی در بافت قدیمی کرمانشاه خبر داد.

داریوش فرمانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وجود 350 هکتار بافت تاریخی در شهر کرمانشاه، اظهارکرد:

میراث فرهنگی هیچگونه ممانعتی برای ساخت و ساز در این مناطق ایجاد نمی کند، بلکه ساخت و ساز در آنها باید طبق ضوابط میراثی باشد.

وی افزود:

حدود دو هفته پیش هم در این رابطه نشستی را با شهردار کرمانشاه برگزار کردیم و مقرر شد به منظور احیاء این بخش از شهر کرمانشاه، قسمتی از آن را به محور گردشگری تبدیل کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد:

طبق هماهنگی انجام شده، شهرداری زیرساخت های لازم را در این محور ایجاد می کند و میراث فرهنگی هم اقدامات مربوط به جداره سازی را انجام خواهد داد.

وی تاکید کرد:

هر سه دستگاه مرتبط با بافت تاریخی شهر کرمانشاه یعنی میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و شهرداری برای اولین بار به یک تفاهم رسیده‌اند که این بخش از شهر را در قالب بازآفرینی شهری احیاء کنیم.

فرمانی با بیان اینکه در بحث احیاء بافت تاریخی شهر کرمانشاه عمده تمرکز روی محله قدیمی فیض آباد خواهد بود، اظهار کرد:

این محله یکی از هسته های اولیه شهر کرمانشاه است و دارای خانه ها، بازار، مساجد و … قدیمی است که بنا داریم آن را احیاء و یک محور گردشگری در آن تعریف کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد:

تا سال گذشته در محدوده بافت تاریخی شهر کرمانشاه حدود 100 بنای تاریخی از جمله خانه ها، حمام ها، بازارها، مساجد و سراها شناسایی شده بود که طی بررسی های انجام گرفته حدود 100 خانه تاریخی دیگر را  در این محدوده شناسایی کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد:

از خانه های تاریخی که تاکنون در محدوده بافت تاریخی شهر کرمانشاه شناسایی شده، تنها پنج خانه تاریخی زرشکیان، فیض مهدوی، خانه سوری، حاج آخوند و خدیوی در مالکیت میراث فرهنگی هستند که تقریبا همه آنها را احیاء و به بخش خصوصی واگذار کرده ایم.

وی  یادآور شد:

برای احیاء سایر خانه های تاریخی که در تملک مالکین بخش خصوصی قرار دارند، میراث فرهنگی آماده همکاری و اعطا تسهیلات به این مالکین است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا