جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی گلپایگان

همه چیز درباره ارگ گوگد

ارگ گوگد


درباره دریاچه سد گلپایگان

دریاچه سد گلپایگان


اگر قصد سفر به استان اصفهان را دارید و از طرفی عاشق تاریخ و بناهای تاریخی هستید، شهر گلپایگان یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. قدمت این شهر به دوران پارینه سنگی و نوسنگی برمی‌گردد و بناهایی از دوره‌های مختلف را در خود جا داده است. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا بهترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان را به شما معرفی کنیم.

GOLPAYEGAN WEATHER

ارگ گوگد، از جاهای دیدنی گلپایگان

ارگ گوگد، از جاهای دیدنی گلپایگان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Safa Daneshvar)

اگر عاشق بازدید از سازه‌های خشتی و آجری تاریخی هستید، ارگ گوگد یکی از بهترین جاذبه های گردشگری گلپایگان برای شماست. این مجموعه به عنوان دومین سازه خشتی بزرگ ایران شناخته می‌شود و در طول تاریخ، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. این ارگ که در ابتدا به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار می‌گرفت، در زمان جنگ کاربری آن به دژ تاریخی تغییر کرد و اکنون نیز به یک هتل خاص و سه ستاره تبدیل شده است.

قدمت ارگ گوگد به 400 سال پیش برمی‌گردد و از این رو، یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان محسوب می‌شود. این ارگ تا امروز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته که آخرین بار، مربوط به سال 1378 است. بد نیست بدانید که در تاریخ 11 بهمن‌ماه سال 1378 نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ارگ گوگد به صورت مربعی طراحی شده و در هر راس، یک برج به ارتفاع 12 متر قرار گرفته است. در مرکز آن یک حوض زیبا قرار گرفته که از اطراف توسط باغچه‌ها و درختان احاطه شده است. در حیاط ارگ، چندین صندلی چوبی نیز قرار گرفته که می‌توانید روی آن‌ها بنشینید و از تماشای بخش‌های مختلف لذت ببرید. قرارگیری تمام این المان‌ها در کنار یکدیگر، این ارگ تاریخی را به یکی از بهترین جاهای دیدنی گلپایگان تبدیل کرده است.

آدرس ارگ گوگد در گوگل مپ

مسجد جامع، جزو جاهای دیدنی گلپایگان

مسجد جامع، جزو جاهای دیدنی گلپایگان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arg Googad)

یکی از یادگاری‌های دوران سلجوقیان است که امروزه به یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی گلپایگان تبدیل شده است. جالب است بدانید که این مسجد تاریخی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مساجد ایران نیز شناخته می‌شود و ارزش بسیار زیادی دارد. با توجه به کتیبه‌هایی که در بخش‌های مختلف مسجد قرار دارند، می‌توان فهمید که این مسجد تاریخی در زمان سلطنت ابوشجاع محمد بن ملک‌شاه سلجوقی، در سال ۵۰۸ هجری قمری ساخته شده است.

برای ساخت پی مسجد جامع گلپایگان از سنگ استفاده شده و سایر بخش‌های مسجد نیز از جنس آجر است. درب‌های چوبی قدیمی، آجرکاری‌های زیبا و کاشی‌کاری‌هایی که بعدها اضافه شده‌اند، زیبایی وصف‌ناپذیری را به مسجد بخشیده‌اند و مطمئنا نظر شما را به خود جلب می‌کنند. گنبد مسجد نیز از جنس آجر است و چندین کتیبه تاریخی روی آن قرار گرفته است. از دیگر بخش‌های مهم مسجد جامع گلپایگان باید به صحن و شبستان زیبای آن اشاره کنیم که وجود حجره‌ها و رواق‌های تاریخی، صحن آن را خاص و منحصربفرد کرده‌اند.

لازم است بدانید که مسجد جامع گلپایگان در تاریخ مردادماه سال ۱۳۱۲ به عنوان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد مطالعه: جاذبه های گردشگری اصفهان

آدرس مسجد جامع گلپایگان در گوگل مپ

مناره گلپایگان

مناره گلپایگان
منبع عکس: نامشخص

مناره تاریخی گلپایگان با قدمتی که به دوره سلجوقیان برمی‌گردد، یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان است که بازدید از آن را نباید از دست دهید. این بنای تاریخی با نام میل گلپایگان نیز شناخته می‌شود و در قرن‌های گذشته، شاهد حوادث تلخ و شیرین بسیار زیادی بوده است. این سازه آجری ۱۸ متر ارتفاع دارد و در گذشته به عنوان راهنمای مسیر کاروانیان کاربرد داشت.

مناره گلپایگان دارای دو درب ورودی و دو راه‌پله در داخل بنا است. راه‌پله‌ها دارای ۶۴ پله هستند که می‌توانید از آن‌ها برای دسترسی به بالاترین نقطه بنا استفاده کنید. این مناره، همچنین دارای یک کتیبه قدیمی است که با خط کوفی، آیاتی از قرآن کریم روی آن حک شده است؛ اما تاریخ خاصی روی آن به چشم نمی‌خورد.

مناره گلپایگان، تا ارتفاع ۴ متری با آجرکاری‌های هنرمندانه تزئین شده و پس از آن، طراحی ساده به چشم می‌خورد. از نظر ظاهری، این سازه یکی از زیباترین جاهای دیدنی گلپایگان است و پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از آن را حتما در برنامه خود قرار دهید.

آدرس مناره گلپایگان در گوگل مپ

دریاچه سد گلپایگان

دریاچه سد گلپایگان
منبع عکس: بلد (عکاس: نامشخص)

اگر میخواهید از شلوغی‌های شهر دور شوید و اندکی خود را در طبیعت این شهر گم کنید، دریاچه سد گلپایگان یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. این سد، لقب اولین سد مدرن ایران و اولین سد مخزنی خاکی کشور را به خود اختصاص داده و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان به حساب می‌آید. روند ساخت آن در سال ۱۳۲۳ شمسی آغاز شد و ۱۳ سال بعد به بهره‌برداری رسید. همچنین باید بدانید که ظرفیت این سد نسبت به سال‌های ابتدایی، دو برابر شده است.

دریاچه از اطراف توسط کوه‌ها و تپه‌ها احاطه شده و هیچ نشانه‌ای از فعالیت‌های انسانی در اطراف آن نیست. چادر زدن، عکاسی، تماشای طبیعت بکر، نوشیدن یک فنجان چای آتشی و شنا کردن از جمله مهم‌ترین تفریحاتی هستند که در این منطقه در دسترس است. در نظر داشته باشید که امکانات غریق نجات در این دریاچه در دسترس نیست؛ به همین خاطر، اگر مهارت بالایی در شنا کردن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که از این کار خودداری کنید.

آدرس دریاچه سد گلپایگان در گوگل مپ

امامزاده هفده تن، از جاهای دیدنی گلپایگان

امامزاده هفده تن، از جاهای دیدنی گلپایگان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ehsan Bayati)

از دیگر جاهای دیدنی گلپایگان که ارزش زیادی برای دیدن دارد، باید امامزاده هفده تن را نام ببریم. قدمت این بنای باشکوه به دوره شاه عباس اول صفوی برمی‌گردد و کتیبه‌های موجود نیز تاریخ ساخت آن را سال ۱۰۳۲ هجری قمری عنوان می‌کنند. در بخش‌های مختلف امامزاده، معماری دوره صفوی مشهود است و از نظر ظاهری، امامزاده هفده تن یکی از زیباترین امامزاده‌های ایران است.

گنبد زیبای امامزاده در مرکز بنا قرار گرفته و کاشی‌کاری‌های خلاقانه آن، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. در بالای درب ورودی، یک قطعه چوب منبت‌کاری شده قرار گرفته که روی آن آیاتی از قرآن کریم و طرح‌هایی از گل حک شده است. این منبت‌کاری هنر دست استاد عبدالحسین است و جلوه‌ای از عظمت معماری گذشته را به تصویر می‌کشد. بد نیست بدانید که امامزاده هفده تن به عنوان یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی گلپایگان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس امامزاده هفده تن در گوگل مپ

سخن پایانی درباره جاهای دیدنی گلپایگان

گلپایگان یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای کشورمان محسوب می‌شود که در استان اصفهان قرار گرفته است. این شهر، مجموعه بی‌نظیری از بناهای تاریخی را در خود جا داده است؛ بناهایی که هر کدام مربوط به دوره خاصی از تاریخ هستند و داستان متفاوتی را از تاریخ این مرز و بوم روایت می‌کند. در این مقاله از وب سایت گردشی تاپ سعی کردیم که بهترین و خاص‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان که ارزش زیادی برای بازدید دارند را به شما معرفی کنیم. از اینکه تا انتهای مقاله همراه گردشی تاپ بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی گلپایگان کدامند؟

امامزاده هفده تن، ارگ گوگد و مناره گلپایگان جزو بهترین جاذبه های گردشگری گلپایگان هستند که بازدید از آنها را نباید از دست دهید.

باصفاترین جاهای دیدنی گلپایگان کدامند؟

دریاچه سد گلپایگان، پارک ساحلی و پارک جنگلی گلپایگان جزو باصفاترین جاذبه‌های این شهر هستند.

آب و هوای گلپایگان چگونه است؟

این شهر در یک منطقه نیمه کوهستانی قرار گرفته و آب و هوای مطبوعی دارد. همچنین می‌توانید وضعیت جوی این شهر را به صورت زنده در ابتدای مقاله مشاهده کنید.

بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی گلپایگان کدام است؟

فصل بهار، به ویژه ماه اردیبهشت را باید به عنوان بهترین زمان برای سفر به این شهر معرفی کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا