با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

ثبت جهانی کاروانسرای صائین در شهرستان نیر

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل از ثبت جهانی کاروانسرای صائین در شهرستان نیر خبر داد.

حسن محمدی ادیب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پرونده “کاروانسراهای ایران” به تازگی در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو تایید و ثبت شده است و این پرونده شامل 54 کاروانسرا از 24 استان ایران بوده که کاروانسرای سنگی شهرستان نیر نیز یکی از آنهاست.

او ادامه داد: کاروانسراهای ایران ، بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است که سومین اثر استان اردبیل در این فهرست بعد از مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی و جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل با اشاره به اینکه کاروانسرای صائین یش از این در سال 1362 به ثبت ملی رسیده بود، ادامه داد: این کاروانسرا مربوط به دوره صفوی است که در شهرستان نیر و در جاده قدیم نیر – سراب قرار دارد و به‌تازگی مرمت آن از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل به پایان رسیده است.

شهرستان نیر در 30 کیلومتری شهر اردبیل، 20 کیلومتری شهر سرعین و 45 کیلومتری شهر سراب واقع شده‌ و از تاریخ کهن و حائز ارزش مطالعه و تحقیق برخوردار است.

پل تاریخی قرمز (قرمیزی کورپی) بر روی رودخانه آغلاغان یا نیرچائی مربوط به دوره صفوی در بافت مرکزی شهر ، بقعه کورائیم در روستای کورائیم متعلق به قرن هفتم هجری ، کاروانسرای شاه عباسی یا رباط سنگی در کنار جاده قدیم نیر – سراب ، دهکده‌های صخره‌ای اباذر و گلستان با فضاهای معماری خاص ، غار فرهاد یا فرهاد کهلی و آیی قالاسی از جمله آثار تاریخی شهرستان نیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا