اخبار گردشگری

مشکلی برای ثبت جهانی شهر رشت بر سر راه نیست

به گفته استاندار گیلان، مشکلی برای ثبت جهانی شهر رشت به عنوان «شهر جهانی صنایع دستی» وجود ندارد و مسئولان باید موانع احتمالی را از سر راه بردارند.

استاندار گیلان امروز پنجم بهمن‌ماه سال 1401 در نشستی که با هدف ارائه راهکارهای ثبت جهانی شهر رشت برگزار شد، اظهار کرد:

صنایع دستی از مزیت‌ها و ظرفیت‌های گیلان است و مدیران دستگاه‌ها می‌بایست فرصت پیش آمده را قدر بدانند و تا حضور ارزیابان یونسکو در اوایل اسفند امسال به منظور ارزیابی وضعیت رشت برای ثبت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، مشکلات را رفع کنند و اگر در این راه به مانعی برخورد کردند من شخصا پای کار هستم.

اسدالله عباسی در ادامه به نامزد شدن رشت برای ثبت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی اشاره کرد و افزود:

صنایع دستی و هنرهای سنتی نشانگر این است که گیلانیان همیشه دارای نبوغ، نوآوری و اندیشه بوده‌اند؛ رشت مرکز گیلان است و همه اندوخته‌ها و سرمایه‌های ما در رشت متمرکز است و اینکه این شهر جهانی شود؛ نه یک موضوع ذهنی بلکه کاملا عینی است.

اظهارات استاندار گیلان درباره ثبت جهانی شهر رشت
منبع عکس: تاپ توریست (عکاس: نامشخص)

عباسی در ادامه بر حفظ میراث گذشتگان تاکید کرد و در این خصوص گفت:

این میراث می‌بایستی به نسل نو انتقال یابد و فرزندان این سرزمین در جای جای کشور باید با مفاخر کشور خویش در قالب کتاب‌های درسی آشنا شوند.

او همچنین احیای ابنیه تاریخی، شناسنامه‌دار کردن همه شهرهای استان گیلان و برندسازی ظرفیت‌ها را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد:

با این اقدام مشاغل خانگی و روستایی افزایش، مهاجرت‌ها معکوس و از حاشیه نشینی جلوگیری شده و با ایجاد اشتغال سطح درآمد نیز افزایش می‌یابد.

او در پایان ایجاد بازارچه‌های دائمی صنایع دستی را واجب خواند و افزود:

زمان برای فراهم سازی شرایط ثبت رشت به عنوان شهر جهانی صنایع دستی محدود است؛ مسئولان پای کار باشند و فرصت پیش آمده را قدر بدانند تا با همکاری و هماهنگی و تلاش شبانه‌روزی افتخار جهانی دیگری برای استان ثبت شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا