اخبار گردشگری

157 شی تاریخی مکشوفه در ایلام شناسنامه‌دار شدند

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام، 157 شی تاریخی مکشوفه در ایلام شناسنامه‌دار شدند.

فرزاد شریفی صبح امروز، در حضور جمعی از خبرنگاران بیان کرد:

157 شی تاریخی مکشوفه در ایلام شناسنامه‌دار شدند.

او ادامه داد:

این آثار مکشوفه را حاصل کاوش‌‌های باستان‌شناسی، حفاری‌‌های غیرمجاز، کشفیات اتفاقی، توفیقی و اهدایی عنوان کرد.

شریفی افزود:

این اشیای تاریخی طی سال‌‌های اخیر جمع‌آوری و نگهداری شده‌اند و بعد از بررسی، تحقیق، مستند سازی و عکس‌برداری از سوی کاوشگران و باستان‌شناسان، قدمت و هویت این اشیا مشخص و برای تایید و ثبت در سامانه جام موزه وزارتخانه ارسال شده است.

وی یادآور شد:

این اشیا متعلق به دوره‌‌های مختلف تاریخی استان هستند و در میان آن‌ها کوزه، ظروف سفالی و فلزی، دستبند، مجسمه، سکه و دیگر اشیا دیده می‌شود که بیشتر این یافته‌ها متعلق به دوره ساسانیان است.

این مقام مسئول تاکید کرد:

بعد از تایید نهایی از سوی کارشناسان و محققان مرکز، این اشیا در سامانه جام موزه (سامانه جامع اموال منقول تاریخی – فرهنگی) ثبت ملی شدند و هم اکنون هر یک از این آثار دارای شناسنامه مجزا، کد و هویت مستقل و مختص به خود هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام افزود:

دسترسی کارشناسان و محققان علوم باستان‌شناسی به این اشیا پس از دریافت کد اموال دولتی و شناسنامه مستقل و جانمایی آن‌ها در موزه‌‌ها سهل‌‌تر می‌شود.

او در ادامه به تعیین تکلیف این آثار برای نمایش عمومی اشاره کرد و افزود:

طرح توسعه موزه باستان‌شناسی دره شهر تا سه ماه آینده به اتمام خواهد رسید و بخشی از این اشیا برای بازدید مردم به این موزه ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد:

آثار تاریخی توقیفی با تلاش نیروی انتظامی، یگان حفاظت اداره کل و یا رابطان امین این اداره از حفاران و کاوشگران غیر مجاز و یا سارقان آثار تاریخی به دست آمده و کشف و ضبط شده‌اند.

شریفی بیان کرد:

احداث موزه باستان‌شناسی در مرکز استان نیز بعد از تامین زمین مورد نیاز وارد فاز مطالعاتی شده و بعد از اتمام مطالعات طرح، در صورت تامین اعتبار، عملیات ساخت و ساز و اجرای آن آغاز خواهد شد که در این طرح بخش عمده‌ای از آثار تاریخی مکشوفه استان در معرض دید مردم و علاقمندان قرار خواهد گرفت.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا