اخبار گردشگری

تامین اعتبار بازسازی «قلعه کوران» اندیمشک

رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اندیمشک از تامین اعتبار بازسازی «قلعه کوران» اندیمشک خبر داد.
به‌گزارش ایرنا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، هانی خادمی‌مهر دوشنبه بیان کرد:
اعتبار مرمت و بازسازی این بنای تاریخی که به ثبت ملی رسیده است، از محل اعتبارات اداره‌‎کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه بازسازی و مرمت این اثر تاریخی زمینه استفاده از آن را برای بازدید گردشگران فراهم می‌کند، افزود:
«قلعه کوران» معروف به قلعه مناصر (قلعه کورو) مربوط به دوره صفوی در شهرستان اندیمشک است که پس از بازسازی، جایگاه ممتاز این بنا در بین بناهای تاریخی بیش از پیش نمایان خواهد شد.

رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اندیمشک گفت:
این قلعه در گذشته‌های نه چندان دور در قلمرو ایل بزرگ پاپی بوده و قبل از آن نیز قلعه سرحداتی حکومت اتابکان لر (لیریایی) در بخش الوار گرمسیری بوده است و مردم ایل هنوز از آن به عنوان قلعه مناصر یاد می‌کنند که نیای خوانین ایل پاپی بوده است.

وی افزود: برخی نیز معتقدند قبل از محمد ناصر یا همان مناصر این قلعه در اختیار قربان‌خان که نیای خوانین پاپی بوده و نام کورو در واقع همان قربان است که دچار تغییر شده است؛ بعدها بر اثر اختلافات ایلی و قتل عام‌هایی که صورت می‌گیرد قلعه رونق خود را از دست می‌دهد.

به گزارش ایرنا، این اثر تاریخی 12 بهمن 1381 با شماره ثبت 7149 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

«قلعه کوران» معروف به قلعه مناصر (قلعه کورو) مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اندیمشک، بخش الوار گرمسیری، روستای چینه‌روزه واقع شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا