اخبار گردشگری

رایگان شدن حمل و نقل درون شهری برای معلولان

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان بهزیستی و بانک پارسیان از رایگان شدن حمل و نقل درون شهری برای معلولان خبر دادند.

به گزارش ایرنا از بهزیستی، براساس این تفاهم‌نامه افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید می‌توانند از سامانه‌های حمل‌ونقل درون‌شهری دولتی و عمومی به‌صورت رایگان و سامانه‌های برون‌شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی به‌صورت نیم‌بها استفاده کنند و وزارت کار مکلف است اعتبارات لازم را در لوایح بودجه سالانه پیش‌بینی کند.

بر اساس این تفاهم‌نامه چهارجانبه که بر اساس تبصره (2) قانون (5) حمایت از افراد دارای معلولیت نگاشته شده است، ارائه خدمات گردشگری به افراد دارای معلولیت در کشور نیز تسهیل می‌شود.

استفاده از ظرفیت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تسهیل استفاده افراد دارای معلولیت از خدمات ایاب و ذهاب، رفع مشکلات زیرساخت‌های الکترونیکی خدمات، ارائه تورهای گردشگری ویژه افراد دارای معلولیت، توسعه گردشگری سلامت، توسعه گردشگری در اماکن زیارتی و سیاحتی و امکان حضور افراد معلول و خانواده آنان در سفر، از مزایای این تفاهم‌نامه است.

براساس این گزارش، در آیین امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان بهزیستی و بانک پارسیان «علیرضا عسگریان» معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «علی‌محمد قادری» رئیس سازمان بهزیستی، «علی‌اصغر شالبافیان» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و «مصطفی ضرغامی» عضو هیئت مدیره بانک پارسیان حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، براساس تبصره 2 ماده 5 قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، استفاده افراد دارای معلولیت شدید از سامانه‌های حمل و نقل ریلی و اتوبوس‌رانی درون شهری دولتی و عمومی رایگان و استفاده این افراد از سامانه‌های برون‌شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی نیم بها است. وزارت مکلف است جهت اجرای این تبصره نسبت به پیش‌بینی اعتبارات لازم در لوایح بودجه سالانه اقدام و سازمان برنامه و بودجه در لایحه سالانه بودجه منظور کند.

پیش از این غلامرضا رضایی فر رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب‌سازی کشور در گفت و گو با ایرنا از برخورد قانونی با دستگاه‌های کم کار در زمینه مناسب سازی خبر داده و گفته بود:

سال گذشته گفته شد 200 کیلومتر از معابر مناسب سازی شده است و تا پایان سال نیز 500 کیلومتر از معابر در تهران مناسب سازی می شود. ما از شهرداری خواسته این معابر را مشخص کنند تا راستی آزمایی شود اما هنوز این اطلاعات داده نشده است.

وی با اشاره به اینکه 12 هزار کیلومتر معابر در تهران داریم، گفت:

شهرداری می‌گوید برنامه ما این است که سالی 500 کیلومتر را مناسب سازی کنیم؛ اگر معابر ما توسعه پیدا نکند و با همین سرعت پیش برویم سال‌ها طول می‌کشد تا معابر مناسب‌سازی شود.

رضایی فر اظهار داشت:

بنابراین کار جهادی تری لازم است و به نظر می رسد باید اولویت بندی های خاصی شود. به طور مثال جاهایی که مردم بیشتر تردد می کنند، در نظر گرفته شود چون مناسب سازی فقط برای معلول، جانباز و سالمند نیست.

وی با بیان اینکه ما جامعه 9 تا 10 میلیون نفری سالمند داریم که به این مناسب سازی ها نیاز دارند، ادامه داد:

بحث مناسب سازی و دسترس پذیری از حقوق شهروندی است. یکی از اصول اصلی مبلمان شهری، بحث دسترس پذیری است. اصلا ما نباید روی مناسب سازی بحث کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا