اخبار گردشگری

مستندسازی 250 سکه ساسانی انجام شد

مستندسازی 250 سکه ساسانی توسط گروه زبان‌های باستانی و متون کهن پژوهشکده زبان‌شناسی انجام شد و اطلاعات بدست آمده از آن‌ها تشریح شد.

به نقل از روابط عمومی پژوهشکده میراث فرهنگی و گردشگری، کتایون فکری‌پور که مجری طرح مستندسازی سکه‌های پیش از اسلام موزه و مخزن کرمان است در این خصوص اظهار داشت:

این طرح پژوهشی با هدف مستندسازی 250 سکه ساسانی از مجموعه سکه‌های موزه کرمان انجام شده و بر اساس بررسی‌های انجام شده سکه‌هایی از اردشیر اول، شاپور اول، بهرام اول، بهرام دوم، نرسی، هرمز دوم، شاپور دوم، شاپور سوم، بهرام چهارم، یزدگرد دوم، پیروز، قباد، خسرو اول، هرمز چهارم و خسرو دوم در این مجموعه موجود است.

فکری‌پور افزود:

تعداد سکه‌های خسرو دوم و هرمز چهارم به ترتیب بیشترین تعداد سکه این مجموعه را در برمی‌گیرند و برای هر یک از سکه‌ها، شناسنامه‌ای با توجه به اطلاعات داده شده از استان تنظیم شده است.

اظهارات فکری پور درباره مستندسازی 250 سکه ساسانی
منبع عکس: اقتصاد آنلاین (عکاس: نامشخص)

او در ادامه با اشاره به این موضوع که شناسنامه علاوه‌بر مشخصات سکه‌ها، حرف‌نویسی و ترجمه کتیبه‌های پشت و رو سکه را نیز شامل می‌شود، خاطرنشان کرد:

تنظیم سکه‌ها به ترتیب سلطنت پادشاهان است، از آنجایی که سکه‌های شاهانْ نخستین سال ضرب ندارند، سکه‌های هر پادشاه بر اساس شماره اموالی و از «قباد» به بعد بر اساس سال ضرب سکه منظم شده‌اند.

کتایون فکری‌پور در خصوص مستندسازی 250 سکه ساسانی ادامه داد:

علاوه‌بر تنظیم شناسنامه، مطالب به فرم کتاب نیز نگاشته شده که به صورت صحافی شده در اختیار پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری قرار گرفته است.

وی در ادامه علم سکه‌شناسی را زیرمجموعه علم باستان‌شناسی معرفی کرد و گفت:

اهمیت سکه‌ها به عنوان سند تاریخی کاملا آشکار است. سکه‌ها می‌توانند به حل حلقه مفقوده یک حکومت یا سلسله و معرفی فرهنگ و اعتقادات یک دوره تاریخی کمک فراوانی کنند. آن‌ها نه تنها وسیله‌ای برای مبادله کالا، بلکه نماد قدرتِ ضرب‌کنندگان آن بوده‌اند.

کتایون فکری‌پور در پایان یادآور شد:

بازتاب قدرت مالی ساسانیان در ضرب سکه‌های آنان متجلی است و اولین سکه ساسانی با به قدرت رسیدن اردشیر اول، شاهنشاه ایران انتشار یافت. شاهان ساسانی به علت تمایل زیادشان به دین زرتشتی نشانه‌های یونانی‌مأبی سکه‌های پارتی را کنار گذاشته و مضمون زرتشتی‌گری را وارد سکه‌های خود کردند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا