اخبار گردشگری

تعیین حریم 4 محوطه تاریخی خراسان شمالی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌شمالی از تعیین حریم 4 محوطه تاریخی خراسان شمالی خبر داد.

علی مستوفیانروز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد:

“تپه معصوم زاده” در بجنورد، “ویرانشهر” در فاروج، “منجاق” بام و صفی آباد و “تپه حیدران” جاجرم محوطه های تاریخی هستند که تعیین حریم شدند.

وی افزود:

پس از تایید حریم این محوطه های تاریخی در شورای عالی ثبت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، کلیه دستگاه های اجرایی ملزم به رعایت ضوابط مربوطه هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌شمالی یادآور شد:

تدوین ضوابط و شیوه نامه های لازم برای ساماندهی، حفظ، احیا، مرمت و تعیین حریم بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی شهرها و روستاها همه ساله در حال اجراست.

به گفته مستوفیان؛ حریم، محدوده‌ای است که برای آثار تاریخی بر اساس قانون موجود و در راستای حفظ آن تعیین اثر می‌شود.

وی با اشاره به مستندنگاری آثار تاریخی خراسان شمالی، گفت: 64 شی تاریخی استان پارسال مستندسازی شد و برای طرح و دفاع در شورای ثبت ملی ارسال شده است.

مستوفیان افزود:

همچنین در این بازه زمانی 20 شی حاصل از کاووش های باستان شناسی استان نیز مرمت شد.

تپه تاریخی معصوم زاده بجنورد به‌عنوان یکی از وسیع‌ترین تپه‌های تاریخی دوران اسلامی استان در سال 46 با شماره 708 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و تاکنون باگذشت نیم‌قرن با تحولات شهری پیرامون دستخوش تغییرات زیادی شده است.

محوطه تاریخی ویرانشهر در حدود 10 کیلومتری شمال شهر فاروج و در شرق استان خراسان شمالی واقع شده است، این منطقه که سرچشمه‌های اترک را در خود جای داده است از دیرباز مورد توجه جوامع انسانی قرار داشته و عبور یکی از مهم‌ترین شریان‌های ارتباطی شرق به غرب بر اهمیت زیستی آن منطقه افزوده است.

تپه حیدران نیز در دشت میانکوهی جاجرم و در فاصله حدود 500 متری جنوب شهر جاجرم واقع شده است که در 27 آبان 1385 به شماره 16589 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تاکنون 713 اثر تاریخی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد 525 اثر تاریخی است.

استان خراسان شمالی با داشتن هزار و 151 اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد و سالانه پذیرای میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) است که از این خطه گذر می کنند

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا