اخبار گردشگری

رطوبت زدگی در مسجد جامع سمنان به بیشترین حد خود رسید

متاسفانه بر اثر بارش‌های اخیر رطوبت زدگی در مسجد جامع سمنان به بیشترین میزان خود رسید و ضرورت مرمت و بازسازی آن بیشتر از قبل شد.

امیر کرم‌زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در این خصوص اظهار کرد:

در حال حاضر کارگاه‌های مرمت این استان و «مسجد جامع» که در اثر بارش‌های گذشته رطوبت‌زده است، منتظر ابلاغ بودجه هستند.

وی با اشاره به هشدار هواشناسی و اعلام شرایط جوی نامساعد در سطح استان، در خصوص وضعیت بناهای تاریخی سمنان چنین گفت:

در این چند روز آثار تاریخی دائما پایش و سرکشی شده‌اند، خوشبختانه گزارشی از آسیب‌دیدگی در این چند روز نداشتیم و معاونت‌های میراث شهرستان‌ها نیز در صورت آسیب‌دیدگی کارهای مرمت را انجام می‌دهند. این در حالی است که آثار و بناهای تاریخی سمنان به دلیل این‌که بیشتر از گِل و خشت هستند، همیشه در معرض آسیب‌های ناشی از بارش باران و برف قرار دارند، اما این روزها در سمنان بارش جدی نداشتیم و فقط با افزایش سرما و برودت هوا روبرو بودیم.

کرم‌زاده در خصوص بناهایی که بر اثر بارش‌های اخیر دچار آسیب شده‌اند اضافه کرد:

هرسال سعی می‌کنیم آسیب‌های ناشی از بارش‌ها را مرمت کنیم، البته که مشکلات زیاد است. در حال حاضر نیز یک سری از بناهای تاریخی رطوبت دارند و نیازمند مرمت هستند که منتظر تأمین اعتبارات هستیم تا مرمت آن‌ها را انجام دهیم، رطوبت زدگی در مسجد جامع سمنان که بر اثر بارش‌های اخیر به بیشترین میزان خود رسیده است یا بناهایی در سطح استان داریم که ناودانی‌هایشان تخریب شده است. این بناها، قدیمی و سالخورده هستند و باید مرتب رسیدگی شوند. میراث‌فرهنگی هم بر اساس برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی، آن‌ها را مرمت می‌کند. در عین حال، بسیاری از بناهای تاریخی نیز متولی و یا سرمایه‌گذاری همچون اوقاف و نهادهای دیگر دارند، این متولیان وظیفه دارند بناهای تاریخی خودشان را رصد کنند و اگر آسیب دیده باشند، آن‌ها را مرمت کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان در خصوص توقف مرمت بناهای تاریخی در روزهای سرد سال اظهار کرد:

در حال حاضر کاوش و مرمتِ اساسی در استان سمنان انجام نمی‌شود. آخرین کاوشی که در سمنان انجام دادیم مربوط به منطقه «فینِسک» است که به دلیل آبگیری سد در چندین فصل انجام شد. برنامه‌هایی برای کاوش در «تپه حصار» و منطقه «دلازیان» داریم که منتظر تامین اعتبار آن هستیم.

وی افزود:

درحال حاضر کارگاه‌های مرمت فعال نیستند و اعتبارات تخصیص شده را تا 30 شهریورماه 1401 هزینه کرده‌ایم و برای نیمه دوم سال هنوز بودجه‌ای ‌به ما داده نشده است. منتظریم باقی‌مانده اعتبارات 1401 ابلاغ شود تا دوباره اقدامات مرمتی را از سر بگیریم.

امیر کرم‌زاده در ادامه بیان کرد:

به تناسب آنچه که شورای توسعه و برنامه‌ریزی شهرستان‌ها اولویت‌بندی کرده است، مرمت‌ها در سطح استان انجام می‌شود، مثلا در دورترین نقطه سمنان که «میامی» است، مقبره «ابن یمین» برای ما خیلی مهم است و مرمت اضطراری نیاز دارد. در «شهمیرزاد» و «مُلا دِه» هم بناهایی داریم که به مرمت اضطراری نیاز دارند، اما این مرمت‌ها با توجه به اولویت‌بندی‌ها انجام می‌شود.

وی افزود:

البته یکی از سیاست‌های جدید ما برای حفظ بناها، پیش از ‌آن‌که نوبت مرمتشان برسد این است که بنای تاریخی را مستندنگاری و مستندسازی می‌کنیم که اگر تا پیش از مرمت تخریب شد، بتوانیم عین به عین آن را مرمت کنیم. یکی دیگر از اولویت‌های ما برای مرمت، بناهایی هستند که بیشتر مورد استفاده مردم قرار دارند. البته مرمت‌های جزیی در حال انجام است و برخی از مرمت‌ها برای بهره‌برداری انجام می‌شوند، برای مثال مقبره «شیخ بسطام» در حال مرمت است و تا عید بهره‌برداری می‌شود. برای کاروانسرای شاه‌عباسی نیز با سرمایه‌گذار قرارداد بسته‌ایم و منتظریم به ما تحویل دهند تا مرمت آن را شروع کنیم.

کرم‌زاده در خصوص برنامه‌های مرمت و بازسازی در سال 1401 بیان کرد:

از ابتدای امسال تاکنون 120 قرارداد مطالعاتی و مرمت داشته‌ایم و 11 بافت تاریخی در شهرهای مختلف استان مطالعه شده‌اند و تا 22 بهمن از این مطالعات رونمایی می‌شود تا سندی برای شهرداران داشته باشیم که طبق آن، برنامه‌های توسعه شهرهایشان را انجام دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در انتهای سخنان خود به موضوع وضعیت اقامت‌گاه‌ها در این استان اشاره کرد و افزود:

با تدابیر استانداری، مشکل قطعی و افت فشار گاز در اقامتگاه‌های استان نداشته‌ایم و اقامتگاه‌ها با تمام ظرفیت در خدمت مسافران هستند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا