اخبار گردشگری

ایجاد 3000 شغل به کمک صنایع دستی فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از ایجاد 3000 شغل به کمک صنایع دستی فارس در دو سال اخیر خبر داد.

سید مؤید محسن نژاد شنبه 11 شهریور به خبرنگاران گفت:

یکی از مهم‌ترین راهکارهای بروز رسانی تولید در زمینه‌های کمی و کیفی آموزش است و در همین راستا 640 کلاس آموزش صنایع‌دستی برگزار شد و همچنین در 15 زندان استان فارس تعداد 550 نفر زندانی از آموزش صنایع دستی بهره‌مند شدند.

او همچنین حمایت از صنعتگران را در امر درآمدزایی بسیار با اهمیت دانست و تصریح کرد:

در این راستا در دولت سیزدهم در 42 نمایشگاه داخلی و چهار نمایشگاه خارجی شرکت داشته‌ایم.

محسن‌نژاد با اشاره به ثبت و رونمایی از دو برند صنایع‌دستی خاتم سروناز و خاتم خاتون شیراز، خاطرنشان کرد:

صنایع‌دستی یکی از مهم‌ترین اقدامات و راهکارها برای بازاریابی، تبلیغات و فروش صنایع دستی است.

او عنوان کرد:

صدور مجوزات سه‌گانه کارت شناسایی، کارت انفرادی وکارت کارگاهی به تعداد 7600 مورد از دیگر کارهای انجام‌شده در این حوزه بود و همچنین با احیای رشته صنایع‌دستی سیاه‌چادر و اوبی بافی زمینه را برای احیای مجدد و بازنده سازی دیگر رشته‌های فراموش‌شده فراهم کردیم.

محسن نژاد در خصوص شناسایی و ثبت شهر و روستاهای ملی صنایع‌ دستی نیز گفت:

شهر خشت کازرون (حصیربافی)، روستای کندازی مرودشت (رواربافی) و روستای تنگ چوگان کازرون (رند بافی) از موضوعات مهم بود که در دولت سیزدهم انجام گرفت.

او ادامه داد:

78 میلیارد تومان پرداخت تسهیلات از تبصره 18 و تبصره 16 مشاغل خانگی بنیاد برکت از دیگر عملکردهای این اداره کل بود که به صنعتگران فعال استان فارس پرداخت شد تا در زمینه تولید محصول و رفع موانع تولید حوزه خود گام بردارند.

محسن نژاد بیان کرد:

میزان صادرات صنایع‌دستی به انضمام زیورآلات سنتی سه میلیون و 700 هزار دلار به کشورهای ایتالیا، قطر، آلمان و روسیه بوده است.

او ادامه داد:

اخذ 23 مهر اصالت یونسکو، درجه هنری نشان ملی هنرمندان نیز از عملکردهای دو ساله در این حوزه بوده که امسال نیز در آذرماه 1402 همایش مربوطه به میزبانی استان فارس برگزار خواهد شد.

محسن نژاد به برپایی 35 کارگاه رایگان و حمایتی نیز اشاره کرد و گفت: واگذاری کارگاه‌های تولیدی به هنرمندان شاخص صنایع‌دستی طی تفاهم‌نامه با بهزیستی و بنیاد شهید فارس در دولت سیزدهم انجام‌ گرفته است.

او افزود:

شش خانه صنایع دستی گره چینی، تذهیب و گل و مرغ و کهربا نیز در فارس طی این دو سال راه‌اندازی شد که مراکز مهمی برای آموزش و تربیت هنرمندان صنایع دستی است.

محسن‌نژاد همچنین به موقعیت شیراز به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌ دستی اشاره کرد و گفت:

در راستای حفظ و ارتقاء این جایگاه نیز اقدامات مناسبی انجام پذیرفت به‌طوری‌که شش سردیس از شاخص‌ترین هنرمندان پیشکسوت صنایع‌دستی ساخته و در محل باغ جهان نمای شیراز در معرض دید عموم قرار گرفت.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا