اخبار گردشگری

هزینه 1 میلیارد و 650 میلیونی برای مرمت قلعه سالار محتشم

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین از هزینه 1 میلیارد و 650 میلیونی برای مرمت قلعه سالار محتشم خبر داد.

علی مشهدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:

پاکسازی کف فرش آسیب دیده، شمع گذاری سقف یکی از اتاق‌های دارای آجر کاری، ترمیم و مرمت کانال‌های نای کش، رفع آفات و موریانه از قسمت‌هایی از ستون‌های بیرونی و مرمت و بهسازی قسمتی از پشت‌بام قلعه تاریخی سالار محتشم توسط پیمانکار ذیصلاح و با نظارت و کارشناسی این اداره کل در مدت زمان یک ماه انجام شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین بیان کرد:

مجموعه مصالح به کار رفته در قلعه سالار محتشم سنتی است که با گذشت زمان فرسوده شده و بر همین اساس مرمت این بنای تاریخی به صورت مستمر در دستور کار قرار دارد.

مشهدی اظهار کرد:

این بنا توسط میرزا علی‌خان کمره‌ای معروف به سالار محتشم در دوره قاجار ساخته شده است که شامل هزار متر مربع عمارت اشرافی در یک باغ و تلفیقی از معماری کلاسیک اروپا و معماری سنتی ایران است.

وی ادامه داد:

این خانه در اختیار میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و قسمتی از آن به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده است و در سال 1381 به شماره ثبت 5804 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

مشهدی گفت:

این بنا پس از مرمت و تجهیز، در خردادماه سال 1385 به موزه مردم شناسی خمین تبدیل شد و با نصب پیکره‌هایی، رسومات قدیمی این شهر از جمله «شب چله»، «کردعلی به کوه» و «کوسه ناقالدی» در آن به نمایش گذاشته شده است.

شهرستان خمین زادگاه معمار کبیر انقلاب در 61 کیلومتری اراک قرار دارد که مهمترین آثار تاریخی آن سنگ نگاره‌های تیمره، دستکندها، بیت تاریخی امام خمینی(ره)، تیمچه بازار، قلعه‌های تدافعی، کبوترخانه‌ها، قلعه سالار محتشم و 24 بقاع متبرکه است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا