اخبار گردشگری

با 7 مورد از سردترین شهرهای جهان آشنا شوید

از کانادا تا قزاقستان، شهرهایی وجود دارند که دمای آن‌ها در برخی از روزهای سال به 40- درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در این شرایط نه پوشیدن لباس‌های گرم زمستانی می‌تواند راه‌حل مناسبی برای مقابله با سرما باشد و نه استفاده از بخاری‌های برقی و گازی. اگر می‌خواهید با این شهرها آشنا شوید، در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا 7 مورد از سردترین شهرهای جهان را به شما معرفی کنیم.

شهر آستانه در قزاقستان

شهر آستانه قزاقستان
منبع عکس: وب سایت astanatimes (عکاس: نامشخص)

آستانه شهری مدرن است که جهانیان آن را با معماری آینده‌نگر، مراکز خرید لوکس و مساجد پر زرق و برق می‌شناسند. این شهر با داشتن زمستان‌های طولانی، خشک و بسیار سرد به عنوان یکی از سردترین شهرهای جهان شناخته می‌شود. میانگین دمای آستانه در ماه ژانویه 14.2- درجه سانتی‌گراد تخمین زده شده و پایین‌ترین دمای ثبت شده برای این شهر نیز 51.5- درجه سانتی‌گراد است.

با رسیدن فصل زمستان و کاهش دما، زندگی مردم این شهر به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و مردم شرایط سختی را سپری می‌کنند. جالب است بدانید که در بسیاری از سال‌ها، کاهش دما در شهر آستانه به اندازه‌ای است که رودخانه این شهر از اواسط نوامبر تا اوایل آوریل یخ می‌زند.

ایالت مینه سوتا در آمریکا

ایالت مینه سوتا در آمریکا
منبع عکس: وب سایت pageoutdoors (عکاس: نامشخص)

ایالت مینه سوتا شهرت خود را مدیون گذرگاه مرزی کانادا و پارک ملی Voyageurs است. این پارک ملی در فصل تابستان علاقه‌مندان به پیاده‌روی و کایاک‌سواری را به سمت خود جذب می‌کند و در زمستان به بهشتی برای علاقه‌مندان به اسکی و ماهیگیری روی یخ تبدیل می‌شود. این ایالت با میانگین دمای 15- درجه سانتی‌گراد در ماه ژانویه به یکی از سردترین شهرهای جهان تبدیل شده است.

همچنین باید بدانید که کمترین دمای ثبت شده در ایالت مینه سوتا 48- درجه سانتی‌گراد بوده است. جالب است بدانید که میانگین بارش برف سالانه در ایالت مینه سوتا عدد باورنکردنی 71.6 اینچ است و همین موضوع قرارگیری این ایالت در فهرست سردترین شهرهای جهان را به خوبی توجیه می‌کند.

اولان باتور، یکی از سردترین شهرهای جهان

اولان باتور، یکی از سردترین شهرهای جهان
منبع عکس: وب سایت nytimes (عکاس: نامشخص)

شهر اولان باتور در ارتفاع 1350 متری از سطح دریا، در استپ‌های مغولستان قرار گرفته و لقب سردترین پایتخت ملی جهان را به دوش می‌کشد. میانگین دمای هوای این شهر در ماه ژانویه 24.6- درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری شده و کمترین دمای ثبت شده برای آن نیز 42- درجه سانتی‌گراد است. اولان باتور زمستان‌های نسبتا طولانی دارد و به‌عنوان یکی از سردترین شهرهای جهان شناخته می‌شود.

اگرچه دمای هوای این شهر در برخی از روزهای تابستانی به 39+ درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ اما باید بدانید که میانگین دمای متوسط سالانه اولان باتور زیر صفر است. بیشتر شهرت این شهر به‌خاطر داشتن معابد بودایی به سبک تبتی و گالری‌های هنری مدرن و جذاب است.

بارو در ایالات متحده آمریکا

شهر بارو در ایالات متحده آمریکا
منبع عکس: وب سایت unofficialnetworks (عکاس: نامشخص)

این شهر در منطقه آلاسکا قرار دارد و به عنوان شمالی‌ترین شهر ایالات متحده شناخته می‌شود. پوشش ابری مکرر و بادهای شدیدی که سرعت آن‌ها اغلب به 66 کیلومتر بر ساعت می‌رسد، این منطقه را به یکی از سردترین شهرهای جهان و سردترین شهر در منطقه آلاسکا تبدیل کرده‌اند. میانگین دمای هوای این شهر در ماه ژانویه 25- درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری شده و کمترین دمای اندازه‌گیری شده برای آن نیز 49- درجه سانتی‌گراد است.

جالب است بدانید که در شهر بارو تنها 65 روز در سال خورشید در زیر افق می‌ماند و تنها 120 روز از سال دمای هوای به بالای صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد. همین یک جمله به‌خوبی می‌تواند قرارگیری بارو در فهرست سردترین شهرهای جهان را توجیه کند. عمده شهرت این شهر به‌سبب امکان بازدید از شفق‌های شمالی در آن است.

یلونایف کانادا، از سردترین شهرهای جهان

یلونایف کانادا، از سردترین شهرهای جهان
منبع عکس: وب سایت ykonline (عکاس: نامشخص)

این شهر در فاصله 402 کیلومتری از قطب شمال قرار گرفته و نظرسنجی‌های انجام شده آن را به عنوان سردترین شهر کشور کانادا معرفی کرده‌اند. این شهر سردترین زمستان، طولانی‌ترین مدت زمان پوشش برف و شدیدترین بادگیرها را در مقایسه با سایر شهرهای این کشور دارد و به عنوان یکی از سردترین شهرهای جهان شناخته می‌شود. میانگین دمای ثبت شده برای یلونایف در ماه ژانویه 27.9- درجه سانتی‌گراد و سردترین دمای ثبت شده نیز 51- درجه سانتی‌گراد است.

جالب است بدانید که این شهر آفتابی‌ترین تابستان کل کانادا را نیز تجربه می‌کند. از جمله مهم‌ترین تفریحاتی که در شهر یلونایف می‌توانید تجربه کنید باید به سورتمه‌سواری روی برف و تماشای نورهای جذاب شمالی اشاره کنیم.

نوریلسک در روسیه

شهر نوریلسک در روسیه
منبع عکس: وب سایت nytimes (عکاس: نامشخص)

نوریلسک به‌عنوان شمالی‌ترین شهر جهان شناخته می‌شود و 100000 نفر جمعیت دارد. همچنین باید بدانید که یکی از سه شهر بزرگی است که در منطقه دائم‌المنجمد قرار گرفته است. میانگین دمای هوای این شهر در ژانویه 30- درجه سانتی‌گراد است و 53- درجه سانتی‌گراد نیز کمترین دمایی است که تا امروز برای آن ثبت شده است. نوریلسک جزو سردترین شهرهای جهان محسوب می‌شود و زمستان‌ها طولانی و بسیاری سردی دارد.

وجود صنعت معدن در شهر نوریلسک، آن را به یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است؛ اما بازدید از موزه‌ها، گالری‌های هنر و شمالی‌ترین مسجد روی کره زمین می‌تواند همچنان جذاب باشد.

یاکوتسک، جزو سردترین شهرهای جهان

یاکوتسک، جزو سردترین شهرهای جهان
منبع عکس: وب سایت rbth (عکاس: نامشخص)

این شهر در فاصله 480 کیلومتری از جنوب قطب شمال قرار گرفته و به‌عنوان پایتخت جمهوری سخا روسیه شناخته می‌شود. اگر بخواهیم در این مقایسه از شهرهای کوچک فاکتور بگیریم، یاکوتسک سردترین شهر در جهان است و هیچ شهر دیگری نمی‌تواند در این زمینه با آن رقابت کند. این شهر به سبب داشتن جاذبه‌هایی مانند موزه یخ پادشاهی، موزه هنر ملی و بازار مسیحی می‌تواند گزینه مناسبی برای سفر در تابستان باشد؛ میانگین دمای این شهر در ماه جولای 19.5 درجه سانتی‌گراد بالای صفر است.

شهر یاکوتسک زمستان‌های بسیار سرد و طولانی دارد و میانگین دمای آن در ژانویه 40- درجه سانتی‌گراد است. همین موضوع باعث شده تا نام آن در فهرست سردترین شهرهای جهان بدرخشد.

سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با مطالعه درباره سردترین شهرهای جهان همراه گردشی تاپ بودید.

سوالات متداول

سردترین شهرهای جهان کدامند؟

شهرهای یاکوتسک، یلونایف، بارو و اولان باتور را باید به عنوان 4 مورد از سردترین شهرهای کره زمین معرفی کنیم.

کدام شهر پایین ترین دما را دارد؟

اگر از شهرهای کوچک فاکتور بگیریم، شهر یاکوتسک روسیه عنوان سردترین شهر در جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

بیشترین میزان بارش برف در کدام شهر است؟

ایالات مینه سوتا با میانگین بارش برف سالانه 71.6 اینچ یکی از شهرهایی است که بیشترین میزان بارش را به اسم خود ثبت کرده و جزو سردترین شهرهای جهان محسوب می‌شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 3.83 تعداد کل امتیازات 6

رتبه صفحه شما:

منبع
وب سایت tripsavvy

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا