اخبار گردشگری

چغاگاوانه تبدیل به پارک موزه می شود

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسلام آبادغرب، چغاگاوانه تبدیل به پارک موزه می شود.

شهرام علی‌یاری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برنامه ساماندهی تپه چغاگاوانه اسلام آبادغرب، اظهارکرد:

چندی پیش استاندار کرمانشاه در سفر به اسلام آبادغرب دستور ساماندهی، زیباسازی و ادامه فعالیت های پژوهشی و باستانی شناسی را در این تپه باستانی داد.

وی افزود:

به دنبال این مسئله، به درخواست میراث فرهنگی استان، دو روز پیش(12 آبان) رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و رئیس پژوهشکده باستان شناسی وزارت میراث فرهنگی با سفر به کرمانشاه بازدیدی از تپه چغاگاوانه داشتند.

رئیس میراث فرهنگی اسلام آبادغرب تصریح کرد: در این بازدید راهکارهای نجات تپه باستانی چغاگاوانه از شرایط فعلی، چگونگی ساماندهی و زیباسازی و ادامه فعالیت های باستان شناسی در آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه اعلام کرد:

سرانجام مقرر شد با مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری اسلام آبادغرب و زیر نظر پژوهشگاه میراث فرهنگی، چغاگاوانه به پارک موزه تبدیل شود.

علی یاری خاطرنشان کرد:

به منظور اجرایی شدن این طرح، استانداری کرمانشاه اعتبارات لازم را برای ادامه کاوش های باستان شناسی در این محوطه باستانی و انجام اقدامات حفاظتی آن تامین خواهد کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون دو مرحله کاوش باستان شناسی در تپه چغاگاوانه انجام گرفته، گفت:

اولین کاوش های باستان شناسی روی این محوطه مربوط به سال 1348 است که طی آن 56 لوح گلی با خط میخی اکدی متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد از آن کشف شد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان اسلام آبادغرب خاطرنشان کرد:

دومین بار هم در سال 1377 این تپه باستانی مورد کاوش قرار گرفت که طی آن مشخص شد این مکان در گذشته یک ارگ حکومتی با خانه های مسکونی در اطراف آن بوده است.

وی افزود:

کنون مسئولین پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور بدنبال این هستند ادامه کاوش های باستان شناسی را در این محوطه باستانی داشته باشیم.

علی یاری عنوان کرد:

مقرر شده شهرداری اسلام آبادغرب تا نوروز 1403 اقدامات زیباسازی و زیرساختی لازم را برای پذیرش گردشگران در این تپه باستانی انجام دهد و فرآیندهای صدور مجوز و تامین اعتبار برای کاوش باستان شناسی در عرصه آن هم انجام گیرد.

طبق کاوش های باستانی صورت گرفته، استقرار انسانها در تپه باستانی چغاگاونه به حدود 10 هزار سال قبل می رسد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا