اخبار گردشگری

تولد 489 بچه لاک پشت پوزه عقابی در قشم

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از تولد 489 بچه لاک پشت پوزه عقابی در قشم خبر داد.

سید محمد هاشم داخته روز شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا، افزود:

از ابتدای فصل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی(اول اسفند 1402 تاکنون) بیش از 100 لاک پشت دریایی 6 هزار و 540 تخم در ساحل روستای شیب دراز گذاشتند که این روند تا اواخر مرداد ماه نیز ادامه دارد.

وی ادامه داد:

بر اساس پیش بینی‌ ها، بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس چشم انتظار تولد بیش از پنج هزار بچه لاک پشت پوزه عقابی است.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم توضیح داد:

لاک پشت های پوزه عقابی هر سه تا چهار سال یک بار به شرایط تخم گذاری می رسند که در 2 مرحله و به فاصله 2 هفته برای تخم گذاری به زادگاه خود باز می گردند.

داخته اضافه کرد:

لاک پشت های پوزه عقابی یکی از چهار لاک پشت سواحل خلیج فارس و یکی از 2 گونه لاک پشتی است که در ایران تخم گذاری می کند.

وی گفت:

این لاک پشت وقتی برای تخم گذاری به ساحل می رسند، ابتدا در شن های ساحلی، بالاتر از آخرین حد مَد، به کمک باله های عقبی چاله ای عمیق حفر می کند و سپس تعداد زیادی تخم(در حدود یکصد عدد) در آن می گذارند. پس از تخم گذاری، روی چاله ها را به کمک باله ها با شن کاملا می پوشاند.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم اظهار کرد: لاک پشت ها برای رسیدن به محل تخم گذاری مسافت زیادی را می پیمایند و برای بیرون آمدن از آب و پیشروی در ساحل زحمت زیادی را متحمل می‌شوند و برای حفر چاله تخم گذاری به کمک باله های عقبی خود به طور طاقت فرسایی تلاش می‌کنند و پس از آن ظرف 20 دقیقه تا 2 ساعت اقدام به تخم گذاری در این چاله ها می کنند.

وی با بیان اینکه لاک پشت ها حداقل 10 متر و حداکثر 50 متر برای تخم گذاری از دریا فاصله می گیرند، بیان کرد:

بعضی از لاک پشت ها عقابی که به ساحل می آیند پس از اینکه دقایقی چند در ساحل جلو می روند و کیفیت ماسه را بررسی می کنید به دریا باز می گردند.

داخته اعلام کرد: تعداد دقیق تخم های گذاشته شده در بیشتر چاله ها بیش از یکصد و حداکثر 132 و حداقل 47 عدد است و وزن تخم لاک پشت ها عقابی از 25.79 تا 30.89 گرم و قُطر آن 43 میلی متر است.

وی اظهار کرد: حجم تخم ها نیز از 25 تا 30 سانتی متر در نوسان است، طول متوسط لاک پشتی لاک پشت ها عقابی که اندازه گیری شده بین ۷۰ تا 80 و پهنای آن 60 تا 70 سانتی متر و وزن متوسط این لاک پشت ها نیز در حدود 49 کیلوگرم بوده است.

به گزارش ایرنا، طرح حفاظت، تکثیر و رهاسازی لاک پشت عقابی (Hawksbill sea turtle) در جزیره قشم با مشارکت جامعه محلی روستای شیب دراز در دست اجرا است.

این طرح شامل افزایش آگاهی در زمینه فعالیت حفاظتی، تهیه برنامه گردشگری، اجتماعی، اقتصادی و فعالیت هایی از جمله تهیه لوح فشرده، کتابچه و فیلم های ویدئویی و تکثیر آنها است.

ثبت جزئیات مربوط به لاک پشت های مادر، تخم ها، دوره خروج از تخم (تفریخ) به همراه جزئیات مربوط به دما و رطوبت بخش هایی از این طرح است.

سواحل جنوبی جزیره قشم از جمله سواحل بکر با شیب ملایم است که سالانه میزبان صدها لاک پشت عقابی است که برای تخم گذاری به این منطقه می آیند.

پوزه عقابی (Eretmochelys imbricata) که یکی از 2 گونه لاک پشت دریایی تخم گذار در ایران بوده و در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار دارد.

این لاک پشت ها همه ساله از طریق آب های آزاد وارد خلیج فارس شده و در سایت شیب دراز در 70 کیلومتری جنوب شهر قشم اقدام به تخم گذاری می کند.

پوزه این لاک پشت ها برای بیرون کشیدن غذا (اسفنج های دریایی) از لا به لای مرجان ها به شکل منقار عقاب درآمده و از این رو به لای پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه معروف است.

محل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی بهمن 1390 با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی رسید.

طرح حفاظتی این گونه از سال 1381 با حمایت اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، همکاری JEF/SGP (برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی) و گروهی از جامعه محلی به نام ناطوران خمیس در حال اجراست که در سال 1384 به عنوان یکی از موفق ترین طرح های حفاظتی کشور و در سال 1388 به عنوان یکی از 10 طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شد.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و 500 کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول 135 کیلومتر و عرض میانگین 11 کیلومتر از توابع هرمزگان است و 300 کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود 150 هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین 11 کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا