اخبار گردشگری

کاروانسرای بستک هرمزگان ثبت جهانی شد

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی هرمزگان، کاروانسرای بستک هرمزگان ثبت جهانی شد.

محمد محسنی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:‌

پرونده ثبت جهانی کاروانسرای بستک چندین سال درحال پیگیری بود و طبق بازدیدی که ارزیاب یونسکو از این کاروانسرا و کاروانسراهای ایران داشت، قابلیت حضور در پرونده ثبتی کروانسراهای ایران را تایید کرده بود.

وی ادامه داد:

در این راستا کاروانسرای بستک به عنوان نماینده هرمزگان در جمع 54 کاروانسرای ایران قرار گرفت و روز گذشته در نشست یونسکو در شهر ریاض به ثبت جهانی رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه کاروانسرای بستک اکنون نخستین بنای ثبت شده استان در فهرست جهانی بوده است، خاطرنشان کرد:

البته تا پیش از این دانش سنتی دریانوردی و لنج‌سازی خلیج‌فارس و ساخت «عون» و نواختن آن در فهرست ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود.

محسنی با یادآوری اینکه نخستین بار بوده که یک بنا از هرمزگان به ثبت جهانی می‌رسد، افزود:

کاروانسرای بستک در اواخر دوره صفوی یا اوایل دوره قاجاریه احداث شده و در زنجیره کاروانسراهای بندرعباس تا لار استان فارس قرار گرفته که بیانگر تجارت پر رونق آن زمان بوده که از این مسیر انجام می‌شد.

وی ابراز کرد: البته این مسیر برای مقاصد دیگر نیز کاربرد داشته اما استفاده تجاری و اتصال خلیج‌فارس به مرکز ایران پررنگ‌تر بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی هرمزگان خاطرنشان کرد:‌

این بنا به صورت حیات مرکزی ساخته شده که غرفه‌ها و اتاق‌ها در پیرامون اثر قرار گرفته و طرح مربعی شکل دارد، در وسط آن یک بارانداز قرار دارد و مانند سایر کاروانسراهای مسیر بندرعباس تا لار در کنار آن، یک آب انبار و برکه ایجاد شده است.

کاروانسرای بستک در سال 1377 به شماره 2233 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا