اخبار گردشگری

آغاز عملیات 20 طرح مرمتی بناهای تاریخی در بوشهر

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری استان بوشهر از آغاز عملیات 20 طرح مرمتی بناهای تاریخی در بوشهر خبر داد. این عملیات در 7 شهر از این استان انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسماعیل سجادی‌منش روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد:

طرح‌های یاد شده شامل 2 بنای تاریخی مسجد جامع بردستان و قلعه بردستان در شهرستان دیر، 4 طرح قلعه محمدخان دشتی، قلعه داراب‌خان شُنبه، کلات‌مند در روستای حیدری و امامزاده زین‌العابدین روستای زیارت در شهرستان دشتی، 2 طرح قلعه زایر خضرخان اهرمی و موزه شهید رئیسعلی دلواری در شهرستان تنگستان است.

وی بیان کرد:

سایر طرح ها نیز شامل پنج طرح کاروانسرای مشیرالملک برازجان، کاروانسرای دالکی، کاخ بردک سیاه در روستای درودگاه، گور دختر در روستای بُزپَر و پل مشیر در شهرستان دشتستان، طرح حسینیه‌خان در شهرستان گناوه، پنج طرح عمارت علوی، عمارت دهدشتی، گذر سنگ فرش و خانه‌های مجاور آن، کتابخانه مصلحیان و موزه منطقه‌ای خلیج‌فارس در شهرستان بوشهر و سازه آبی سد گلو کلات روستای قایدی در شهرستان جم است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر تصریح کرد:

قدمت این بناها به دوره‌های هخامنشی، ایلخانی، ساسانی و قاجار بر می‌گردد و هر کدام شاخص‌های ویژه‌ای دارند که با توجه به برنامه‌ریزی پیش بینی شده در چند مرحله تا سال 1404، مرمت و احیای آن‌ها به اتمام برسد.

سجادی منش ادامه داد:

بعضی از این بناها با اتمام کار مرمت و استحکام بخشی می‌توانند واگذار و با کاربری اقامتی، گردشگری و فرهنگی استفاده شوند.

وی افزود:

عملیات مرمت کاروانسرای مشیرالملک برازجان، کاروانسرای دالکی و پل مشیر پس از 10 سال توقف با پیگیری‌های مستمر و تامین اعتبار استانی و شهرستانی فعال شده و عملیات استحکام بخشی و مقاوم سازی آن‌ها در حال انجام است.

سجادی‌منش عنوان کرد:

محدوده بافت تاریخی شهر بوشهر در آینده به یک محور گردشگری تبدیل می‌شود که این روند نقش موثری در توسعه و جذب سرمایه‌گذاری این بافت تاریخی دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا