اخبار گردشگری

خانه‌های تاریخی اردبیل به بخش خصوصی واگذار می‌شوند

خانه‌های تاریخی اردبیل به بخش خصوصی واگذار می‌شوند تا روند سرمایه‌گذاری برای احیا و مرمت این بناهای تاریخی بهتر از قبل انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل با اشاره به وجود 11 خانه تاریخی در مرکز این استان، از تصمیم برای واگذاری آنها به بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در احیا و استفاده بهینه خبر داد.

حسن محمدی ادیب روز یکشنبه با اشاره به بازدید مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی کشور از برخی خانه‌های تاریخی اردبیل اظهار کرد:

در این بازدید مقرر شد این خانه‌ها برای احیا و حتی استفاده بهینه برای مدت‌های معین 10 یا 20 ساله به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار و پس از سپری شدن مدت، تحویل گرفته شود.

وی افزود:

احیای خانه‌های تاریخی از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل نیازمند سه هزار میلیارد ریال اعتبار است که تامین این رقم دشوار است، بنابراین در چهارچوب قانون و مقررات از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این راستا استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل ادامه داد:

برخی از خانه‌های تاریخی اردبیل حدود 20 سال رها و بلاتکلیف مانده‌اند اما واگذاری آنها به بخش خصوصی علاوه بر توفیق در جذب سرمایه‌گذار، سبب استفاده بهینه و سالم ماندن آنها خواهد شد.

محمدی ادیب با اشاره به برخی حاشیه‌سازی‌ها در فضای مجازی در خصوص چرایی توجه و تمرکز این اداره کل بر تعیین تکلیف خانه‌های تاریخی یا باغ شریعت اردبیل، تصریح کرد:

برخی افراد و جریانات در حالی به ورود دستگاه متولی به نحوه نگهداری و یا مدیریت خانه‌های تاریخی حساسیت نشان می‌دهند که چندین سال بلاتکلیفی آثار تاریخی مورد بی‌توجهی این افراد و جریانات قرار گرفته بود. در عین حال این قبیل حواشی مانعی برای ما نخواهد شد.

لازم به ذکر است که 23 خانه تاریخی در استان اردبیل شناسایی شده که از این تعداد، 11 مورد در مرکز استان و بقیه در شهرستان‌ها جا خوش کرده‌اند. همچنین لازم است بدانید که اغلب این خانه‌ها در دوره قاجار بنا شده‌اند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا