جاذبه های گردشگری داخلی

قلعه رودخان

قلعه‌های تاریخی و دفاعی زیادی در طول تاریخ ایران ساخته شده که تعدادی از آن‌ها بر اثر عوامل طبیعی و جنگ از بین رفته‌اند و برخی دیگر مانند قلعه رودخان گیلان همچنان مستحکم ایستاده‌اند. این قلعه یکی از قدیمی‌ترین و البته مهم‌ترین قلعه‌های دفاعی کشور محسوب می‌شود که در میان درختان سروقامت جنگل‌های اطراف در حال نفس کشیدن است. معماری خارق‌العاده، تاریخ پر از فراز و نشیب و طبیعت بی‌نظیر اطراف، آن را به یکی از خاص‌ترین جاذبه های گردشگری فومن تبدیل کرده‌اند.

در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا سفر کوتاهی به دل جنگل‌های انبوه فومن داشته باشیم و از نزدیک بخش‌های مختلف این قلعه خارق‌العاده را مشاهده کنیم.

آشنایی با قلعه رودخان

آشنایی با قلعه رودخان
عکس از گوگل مپ (عکاس: bahman ghafouri)

قلعه‌های نظامی با قدمت چند صد ساله و معماری خارق‌العاده، جایگاه ویژه‌ای در میان گردشگران دارند و در سال‌های اخیر با استقبال بی‌نظیری مواجه شده‌اند. قلعه رودخان یکی از این موارد است که در ارتفاع 700 متری از سطح دریا قرار گرفته و در گذشته‌های دور نقش بسیار مهمی در تامین امنیت مردم شهر ایفا کرده است. این قلعه تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

قلعه رودخان در میان جنگلی انبوه در حال نفس کشیدن است که این موضوع جذابیت آن را دوچندان کرده است. در حقیقت باید بگوییم که اکثر قلعه‌های نظامی ایران در مناطق بیابانی قرار گرفته‌اند و موقعیت مکانی این قلعه، یک امتیاز بسیار مثبت محسوب می‌شود. بازدید از این قلعه می‌تواند یک تیر و دو نشان باشد؛ زیرا همزمان هم از طبیعت خبطه شمال لذت می‌برید و هم از یک دژ باستانی دیدن می‌کنید.

برای رسیدن به قلعه باید 1600 پله را بالا بروید که تعداد واقعا زیادی است؛ اما طبیعت بکر اطراف و صدای جریان آب و پرندگان، سختی مسیر را از یاد شما خواهد برد. البته باید بگوییم که این پله‌ها جدید هستند و در سال‌های گذشته برای استفاده گردشگران به مجموعه اضافه شده‌اند. پله‌های اصلی قلعه رودخان 935 عدد است که در طول عملیات‌های باستان‌شناسی کشف شده‌اند. راستی این قلعه با نام قلعه هزار پله نیز شناخته می‌شود.

قلعه رودخان کجاست؟

آدرس قلعه رودخان
عکس از گوگل مپ (عکاس: HADİ NIKBAKHT)

در فاصله 23 کیلومتری از جنوب غربی فومن، در نزدیکی روستایی به نام رودخان جا خوش کرده و از اطراف توسط جنگل‌های انبوه احاطه شده است. اگر در شهر فومن هستید و می‌خواهید از این جاذبه دیدن کنید، ابتدا باید خود را به جاده فومن – شفت برسانید و این مسیر را تا رسیدن به خروجی جاده کردمحله ادامه دهید. در انتهای جاده کردمحله، وارد جاده قلعه رودخان شوید و تا رسیدن به این جاذبه به مسیر خود ادامه دهید.

در قسمت پایین لوکیشن دقیق این جاذبه را در گوگل مپ قرار داده‌ایم؛ شما می‌توانید از آن برای پیدا کردن بهترین و کوتاه‌ترین مسیر نسبت به لوکیشن فعلی خود استفاده کنید.

لوکیشن در بلد

تاریخچه قلعه رودخان

تاریخچه دژ رودخان گیلان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Datam)

وقتی به شکوه و عظمت این قلعه نگاه می‌کنید، باور این قضیه که قلعه رودخان تا سال 1830 میلادی ناشناخته بوده کمی سخت خواهد شد؛ اما باید بدانید که این موضوع واقعیت دارد. قلعه تاریخی رودخان در سال 1830 میلادی به صورت کاملا تصادفی توسط یک ایران‌شناس لهستانی به نام الکساندر بوریکو خوچکو کشف شد. پس از آن عملیات باستان‌شناسی بر روی قلعه آغاز شد تا پرده از رازهای این قلعه مخوف برداشته شود.

در زمان کشف قلعه رودخان، یک کتیبه تاریخی روی سردر آن نصب بوده که سال 918 هجری قمری بر روی آن حک شده بود؛ این کتیبه امروزه به عنوان تنها سند مکتوب، در موزه گنجینه رشت نگهداری می‌شود. الکساندر پس از کشف قلعه، به این کتیبه تاریخی اشاره کرد و سازه را به دوران سلطان حسام الدين امير دباج نسبت داد؛ اما تاریخ دقیق ساخت قلعه همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

برخی از افراد معتقدند که قلعه رودخان در دوره ساسانیان ساخته شده و برخی دیگر آن را به اوایل دوره اسلامی نسبت می‌دهند. هیچ مدرکی برای رد و یا اثبات این فرضیه‌ها وجود ندارد؛ اما موضوعی که تایید شده این است که دژ تاریخی رودخان در زمان سلجوقیان مرمت شده و مرکز حکومت بسیاری از فرمانروایان گیلان بوده است.

معماری قلعه رودخان

معماری قلعه رودخان
عکس از گوگل مپ (عکاس: DavooD KhosraviaN)

این قلعه در زمینی به مساحت 62000 متر مربع قرار گرفته و بخش‌های بسیار زیادی را در بین دیوارهای خود جا داده است. تمام بخش‌های قلعه از جنس سنگ و آجر هستند و معماری خیره‌کننده آن در همان نگاه اول نظر شما را به خود جلب می‌کند. قلعه رودخان مانند تمام قلعه‌های نظامی دیگر دارای برج‌های دیده‌بانی است که ارتفاع آن‌ها به 1300 متر می‌رسد و شکوه خاصی را به سازه بخشیده‌اند.

ورودی قلعه در ضلع شمالی قرار گرفته و اگر می‌خواهید از محیط داخلی دیدن کنید، اید خود را به آن‌جا برسانید. دو برج مرتفع و قطور اطراف این ورودی قرار گرفته‌اند که در گذشته به کنترل عبور و مرور قلعه کمک می‌کردند. کتیبه‌ای که کمی قبل‌تر به آن اشاره کردیم نیز در بالای همین ورودی قرار داشت.

با ورود به داخل قلعه رودخان، برج‌های دیده‌بانی، اتاق‌های هشت‌ضلعی و برج‌های دو طبقه‌ای نظر شما را به خود جلب می‌کنند که روزگاری محل اسکان سربازان و محافظان شهر بوده‌اند. دیدن این بخش‌ها می‌تواند شما را به سال‌های گذشته ببرد و داستان‌هایی را روایت کند که در هیچ کتاب تاریخی نمی‌توانید پیدا کنید. دور تا دور را ده‌ها برج دیده‌بانی احاطه کرده‌اند و همین موضوع باعث شده بود تا قلعه تاریخی رودخان غیرقابل نفوذ باشد.

شاه نشین قلعه رودخان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Datam)

اگر می‌خواهید زیباترین و مهم‌ترین بخش قلعه را مشاهده کنید، باید خود را به بالاترین بخش قلعه رودخان در ضلع غربی برسانید. در این قسمت یک شاه‌نشین خارق‌العاده قرار گرفته که معماری آن با تمام بخش‌های دیگر متفاوت است و سه بخش تراس، تحتانی و فوقانی را شامل می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که پس از بازدید از بخش تحتانی و فوقانی، خود را به تراس این شاه‌نشین برسانید و لحظاتی از دیدن مناظر نفس‌گیر اطراف لذت ببرید.

شاه‌نشین قلعه رودخان یک چشمه آب قدیمی را نیز در خود جا داده که در گذشته برای تامین آب مورد نیاز قلعه از آن استفاده می‌شد؛ خوشبختانه این چشمه همچنان جریان دارد و دیدن آن تجربه عالی خواهد بود.

نکات بازدید از قلعه رودخان

نکات بازدید از قلعه رودخان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Datam)
  • هزینه بازدید از قلعه رودخان برای گردشگران داخلی 10 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 40 هزار تومان است.
  • چنانچه قصد دارید از پارکینگ این مجموعه استفاده کنید، باید مبلغ 20 هزار تومان را پرداخت کنید.
  • این جاذبه در نیمه اول سال از ساعت 08:00 الی 18:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 08:00 الی 16:00 پذیرای گردشگران است.
  • قلعه رودخان یکی از زیباترین قلعه‌های تاریخی داخل کشور است و حفظ آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. خواهشمندیم که از وارد کردن آسیب به بخش‌های مختلف آن و رها کردن زباله‌های خود در محیط داخل قلعه خودداری کنید.
  • چنانچه می‌خواهید از طبیعت بکر اطراف لذت ببرید، فصل بهار و تابستان گزینه بسیار مناسبی برای بازدید از این جاذبه است؛ اما اگر می‌خواهید بازی رنگ‌ها را ببینید، فصل پاییز را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
  • برای رسیدن به قلعه باید از 1600 پله بالا بروید؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که حتما کفش مناسب همراه خود داشته باشید تا در مسیر مشکلی پیش نیاید.
  • در پایین قلعه چندین رستوران درجه یک قرار گرفته‌اند که تجربه طعم غذاهای آن‌ها به شدت پیشنهاد می‌شود؛ با این حال در نظر داشته باشید که قیمت غذاها بسیار گران است و همراه داشتن وعده‌های غذایی می‌تواند انتخاب بهتری باشد.
  • پیشنهاد می‌کنیم که یک دوربین عکاسی حرفه‌ای همراه خود داشته باشید تا تمام لحظات خود را در این مسیر ثبت کنید. قلعه رودخان یکی از بهترین لوکیشن‌های عکاسی در شهر فومن است.

سخن پایانی

قلعه رودخان یکی از شگفتی‌های معماری ایران است که در میان جنگل‌های انبوه شمال کشور جا خوش کرده است. اگر می‌خواهید با یک تیر دو نشان بزنید و همزمان از طبیعت و تاریخ شهر فومن لذت ببرید، پیشنهاد ما به شما بازدید از این دژ تاریخی و مستحکم است. چنانچه تجربه بازدید از آن را دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

قلعه رودخان کجاست؟

این قلعه تاریخی در فاصله 23 کیلومتری از جنوب غربی فومن، در نزدیکی روستایی به نام رودخان جا خوش کرده است.

ساعات بازدید از قلعه رودخان گیلان کدامند؟

این مجموعه در نیمه اول سال از ساعت 08:00 تا 18:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 08:00 تا 16:00 آماده استقبال از گردشگران است.

قلعه تاریخی رودخان چند پله دارد؟

برای رسیدن به این قلعه نظامی باید 1600 پله را بالا بروید که این تعداد واقعا زیاد است؛ اما زیبایی‌های طبیعت اطراف این مسیر را بسیار دلنشین می‌کند.

هزینه بازدید از قلعه رودخان چقدر است؟

هزینه بازدید از این جاذبه برای گردشگران داخلی 10 هزار تومان است و هزینه استفاده از پارکینگ مجموعه نیز 20 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 2 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا